5 نکته برای ساخت بهتر تعاملات و انیمیشن های سایت 5 نکته برای ساخت بهتر تعاملات و انیمیشن های سایت

5 نکته برای ساخت بهتر تعاملات و انیمیشن های سایت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 5 آبان 1399

وب سایت یک بروشور ایستا نیست. انواع فرصت های انیمیشن و تعاملی را ارائه می دهد. اما بدین معنی نیست که با استفاده از این قابلیت می توانید همه چیز را متحرک کنید. اینترنت شکل کاملاً متفاوتی از رسانه را تشکیل می دهد ، سریعترین تحول در حال ساخت ما به طور مثال یک وبسایت در سال های دور را با سایت های امروزی مقایسه کنید. تفاوتی بزرگ را مشاهده خواهید کرد .

احتمالاً متوجه خواهید شد که استفاده از فضای سفید ، تایپوگرافی ، رنگ و تصاویر به مرور زمان به شدت بهبود یافته است. چیزی که ممکن است در نگاه اول متوجه آن نشوید اضافه شدن حرکت است. عناصر صفحه در جای خود متحرک هستند. پیوندها تغییر رنگ می دهند. و وقتی بر روی دکمه قرار می گیرید ، دکمه ها تغییر رنگ می دهند، می درخشند و به این سو و آن سو می روند.

استفاده از انیمیشن در طراحی سایت

 قدرت پویایی

بر خلاف پروژه های طراحان گرافیک ، طراحی های شما ثابت نیستند , آنها کاملا پویا هستند و براساس نحوه استفاده افراد از تعامل با آنها شکل می گیرند. این همان چیزی است که طراحی سایت را متمایز می کند.
بنابراین اکنون که این قدرت پویا را داریم ، آیا باید در همه موارد از این قدرت دینامیکی استفاده و افراط کنیم؟ قطعا نه. این مانند اضافه کردن جلوه صوتی و افکت به هر اسلاید در پاورپوینت است. هیچ کس این موضوع را دوست ندارد.

سوال مهم این است : که چطور می توانیم انیمیشن ها و تعاملات را به طور موثر در طرح های خود اضافه کنیم ؟

انیمیشن ها و تعاملات موثر وب سایت دارای 5 کیفیت هستند. آنها عبارتند از:
با ظرافت : انیمیشن ها باید مطابق با نیاز سایت بسیار ظریف استفاده شوند. در این صورت بازدیدکنندگان حتی به سختی می توانند متوجه شوند که چه اتفاقی می افتد.
طبیعی : انیمیشن ها باید طبیعی به نظر برسند ، نه رباتیک
حاوی اطلاعات مفید : اگرچه همیشه باید تلاش کنید که طرح های خود را بدیهی جلوه دهید ، اما وقتی چیز جدیدی را امتحان می کنید ، انیمیشن ها می توانند نشانه های ظریفی برای ارائه داشته باشند.
استفاده محدود : اگر همه چیز در حال حرکت و خواستار توجه باشد ، همه چیز عادی جلوه می کند و دیده نمی شود.
سریع : انیمیشن های بسیار آهسته در سایت، از نظر مردم یا سایت مشکل دارد و یا ریسپانسیو نیست.
بیایید هر یک از این نکات را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم تا بتوانید از انیمیشن ها و تعاملات خود نهایت استفاده را ببرید.

1. انیمیشن های با ظرافت

مورد جالبی که وجود دارد، این است که برای ایجاد هر طراحی، ساعتهای بی شماری باید وقت گذاشته شود ، و در عرض چند ثانیه دیده شود. و کاربر تنها نیم نگاهی به آن می اندازد و حتی جای تفکر هم برای آن نیست . اما این نتیجه نهایی ایده آل با طراحی اتفاق افتاده است. یک طراحی خارق العاده ظریف است. مردم حتی نباید آگاهانه متوجه انیمیشن های شما شوند.

اگر قرار نیست که کاربران به طور آگاهانه متوجه انیمیشن ها شوند پس چرا باید آن ها را اضافه نمود ؟ زیرا ضمیر نا خودآگاه کاربران قطعا متوجه آن می شوند . انیمیشن های ظریف و موثر باعث می شود که کاربر در سایت شما احساس بهتر و معقول تری داشته باشد . انیمیشن ها باید تعامل را بدون غلبه بر محتوا بالا ببرند . بهترین طراحی ها موانع را از بین می برد و باعث می شود تا افراد راحت تر به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشند .
انیمیشن های شما باید همیشه با زیبایی و لحن سایتی که در حال ساخت آن هستید مطابقت داشته باشد. اگر در حال ساخت سایتی برای کودکان هستید ، می توانید از گرافیک ظاهری بیشتری استفاده کنید. اگر برای یک برند ساعت لوکس فعالیت می کنید ، ظریف و زیبا طراحی کنید.

2. انیمیشن ها باید طبیعی باشند

انیمیشن ها هرگز نباید خطی باشند. انیمیشن های خطی نا مناسب هستند. آنها ربات ها و ماشین ها را به یاد مردم می اندازند و کاملا غیر طبیعی هستند و تماشای آنها کمی ناخوشایند است. در عوض انیمیشن ها و تعاملات خود را کاملا روان و طبیعی کنید . به عنوان مثال در حالت ease-in انیمیشن به آرامی شروع می شود و تا پایان افزایش سرعت پیدا خواهد نمود . اما در حالت ease-out ناگهانی شروع می شود و نزدیک به انتها به آرامی به پایان می رسد .
اما انیمیشن های خطی دارای سرعتی یکنواخت در طول اجرا هستند . برای ایجاد انیمیشن های طبیعی می توانید از دو حالت ذکر شده در بالا استفاده کنید اما برای ایجاد کمی پیچیدگی ما به شما حالت ease-in-sine را پیشنهاد می دهیم .

3. تعاملات و انیمیشن ها باید حاوی اطلاعات باشند نه فقط جلوه های ویژه

سایت شما مانند فیلم های اکشن نیست که در آن سر شار از انفجار , روبات های بزرگ و ... باشد. سایت های شما در خدمت یک هدف هستند: یا انتقال اطلاعات یا فعال کردن یک معامله. بنابراین انیمیشن های شما باید در انجام این کارها به بازدیدکنندگان کمک کنند و نه اینکه فقط شکوفائی های آشکار طراحی شده برای تحریک کردن .
سایت هایی مملو از انیمیشن های جذاب وجود دارد که سایت را به شدت گیرا می کند , اما کاربران به آن توجهی نمی کنند . اگر سایت را برای مخاطبان خود می سازید به دنبال انیمیشن های حاوی اطلاعات باشید.

اما تعامل حاوی اطلاعات چیست؟ یک انیمیشن حاوی اطلاعات تجربه کاربر (UX) را افزایش می دهد. به عنوان مثال ، دکمه ها و پیوندها باید به دیگران اطلاع دهند که قابل کلیک هستند. این به حذف حدس و گمان در رابطه با عملکرد بخش های مختلف سایت کمک می کند. جلب نمودن توجه و حرکت چشم کاربر توسط انیمیشن ها در مواردی همچون راهنمای بازدیدکنندگان به مرحله بعد یا آگاهی دادن به آنها در مواردی که نیاز به توجه دارد کمک بسزایی می کند .

انیمیشن و تصاویر متحرک در طراحی سایت

4. کمترین میزان استفاده از انیمیشن

اگر همه چیز دارای انیمیشن باشد نمی توانید طراحی ظریف همراه با محتوا ارائه دهید . این امر زمانی تشدید پیدا می کند که برای هر بخش انیمیشنی منحصر به فرد در نظر بگیرید . برای مثال اگر عناصر صفحه را در هنگام اسکرول به پایین جابجا می کنید , اولین بخش را از انیمیشن fade , دومی را از slide و سومی را از حالت spin استفاده نکنید .
بلکه همه آنها را یکسان انتخاب کنید. اگر باید تنوع اضافه کنید ، عناصر صفحه در سمت چپ از همان سمت اسلاید دهید و عناصری که در سمت راست قرار دارند از راست اسلاید دهید. همچنین عناصر مشابه را به روشی مشابه متحرک کنید.

وقتی تعامل شناور را روی عنصری اضافه کنید که مردم واقعاً بتوانند کاری را با آن عنصر انجام دهند. اگر واقعاً نتوانید با آن عنصر کلیک کنید ، انیمیشن های شناور ممکن است کاملا گیج کننده باشند. بهتر است زمانی انیمیشن اضافه کنید که به بازدید کنندگان شما کمک کند .

5. مردم را منتظر نگه ندارید

مردم در اینترنت هیچ صبری به خرج نمی دهند. هر ثانیه تأخیر در بارگذاری صفحه ، رضایت مشتری را 16٪ کاهش می دهد و فروش را 7٪ کاهش می دهد. منتظر ماندن مردم می تواند باعث کاهش سودآوری سایت می شود . همچنین پس از بارگذاری کامل سایت به سرعت به سراغ اطلاعات و یا بخش مورد نظر خود می روند .
از این گذشته ، هیچ کس نمی خواهد 2 ثانیه روی دکمه وقت بگذارد ، مهم نیست که اثر انیمیشن شما چقدر چشمگیر است.

شروع به ایجاد انمیشن کن

یکی از پروژه های فعلی خود را باز کنید و از این نکات برای بهبود انیمیشن ها و تعاملات خود استفاده کنید. تفاوتی بسیار قابل توجه ایجاد خواهد کرد. اگر تعاملات را به خوبی در سایت خود پیاده سازی کنید سایت را از خوب به عالی تبدیل خواهید کرد همچنین باعث ایجاد جذب کاربر خواهد شد .

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.