5 نکته برتر موجودی محتوا بر معماری اطلاعات 5 نکته برتر موجودی محتوا بر معماری اطلاعات

5 نکته برتر موجودی محتوا بر معماری اطلاعات

سئو زمان مطالعه : ~ 9 دقیقه 2 آذر 1399

ایجاد محتوا برای زندگی هر تجارت آنلاینی حیاتی است. به هر حال، مردم به دلیل محتوای خوب از وب سایت ها بازدید و از برنامه ها استفاده می کنند. برای درک بهتر چگونگی ارائه محتوا، برای کاربران و نیازهای تجاری شما، باید داده های خود را به صورت کمی و کیفی تجزیه و تحلیل کنید. موجودی محتوا یکی از روشهای لازم برای کمک و رسیدن به آن است.

موجودی محتوا کاری نیست که بسیاری از طراحان UX رویای انجام آن را داشته باشند. این موضوع به اندازه ایجاد طرح های جدید جالب نیست و می تواند یک کار خسته کننده و یکنواخت باشد که به سختی کسی در مورد آن صحبت می کند. اما طراحی معماری اطلاعاتی عالی برای محصولی با محتوای سنگین، بدون انجام فهرست محتوا تقریباً غیرممکن است که به عنوان نقشه ای برای معماری اطلاعات شما یا (IA (Information architecture عمل کند. وقتی تیمی روی معماری اطلاعات محصول کار می کند ، آنها بارها و بارها به موجودی محتوا بازمی گردند تا رابطه بین صفحات را به خود یادآوری کنند. بیایید مفهوم موجودی محتوا ، آنچه را که یک مورد را شامل می شود و برخی توصیه های عملی در مورد چگونگی استفاده بهینه از آن در طول طراحی معماری اطلاعات را ، بررسی کنیم.

معماری اطلاعات

موجودی محتوا چیست و چرا مهم است؟

موجودی محتوا فرآیند و نتیجه فهرست بندی کل مطالب یک محصول در یک قالب قابل دسترس است. که بتواند تیم را قادر سازد انواع صفحات را ایجاد و نحوه سازماندهی اطلاعات را درک کند.

با انجام اقدامات زیر ایجاد فهرست محتوا را مفید جلوه دهید:

 • محتوای جدیدی برای وب سایت خود آماده کنید
 • محتوای مرتبط را در یک گروه قرار دهید و دسته های کوچک و بزرگی را در وب سایت خود ایجاد کنید
 • محتوایی را که از نظر بازدیدکنندگان کم ارزش است حذف کنید و در عوض بر روی بهینه سازی محتوا با کارایی بالا تمرکز کنید
 • تناقضات موجود در پیام رسانی خود را شناسایی کنید

در پایان موجودی محتوا ، شما محتوا را بر اساس همان اهداف ارزیابی کرده اید و به راحتی قادر خواهید بود چالش های فعلی و همچنین مکانهایی را که می تواند پیشرفت کند، شناسایی کنید.

موجودی محتوا در مقابل حسابرسی محتوا

اصطلاحات موجودی محتوا و حسابرسی محتوا اغلب به جای هم استفاده می شوند. اگرچه آنها شیوه های هم پیمانی هستند و معمولاً به طور همزمان انجام می شوند ، اما یک چیز نیستند.

تفاوت در چیست؟ موجودی محتوا ، آنالیز کمی محصول است و به این سوال پاسخ می دهد: "ما چه محتوایی در محصول خود داریم؟" از طرف دیگر، حسابرسی محتوا ، تجزیه و تحلیل کیفی دارایی های اطلاعاتی و ارزیابی نقش محتوا در تجربه کاربر است. ممیزی محتوا به پاسخ این سوال کمک می کند: "آیا این محتوا برای کاربران ما ارزشمند است؟"

وقتی طراحان UX یک حسابرسی یا تجزیه و تحلیل محتوا را انجام می دهند، محتوایی را ارزیابی می کنند که به عنوان نتیجه موجودی محتوا ساخته شده است.

موجودی محتوا باید شامل چه مواردی باشد؟

موجودی محتوا، لیستی از دارایی های اطلاعاتی یک محصول است که، معمولاً در قالب صفحه گسترده ارائه می شود. صفحات گسترده در نگهداری مقادیر زیادی از اطلاعات به روشی قابل مدیریت، عالی هستند. بعلاوه، اگر از صفحه گسترده آنلاین مانند Google Sheets استفاده می کنید ، به اشتراک گذاشتن آنها با اعضای تیم آسان تر است.

اطلاعات واقعی جمع آوری شده در این صفحات گسترده به ماهیت محصول شما بستگی دارد. هنگامی که یک تیم موجودی محتوای وب سایت را انجام می دهد ، به طور کلی شامل دارایی های زیر برای همه صفحات وب است:

 • شماره شناسایی
 • مکان (URL)
 • عناصر متا (عنوان صفحه ، توضیحات صفحه و کلمات کلیدی)
 • نوع محتوا (صفحه فرود ، پست وبلاگ و غیره)
 • دارایی های رسانه ای (فایل های صوتی و تصویری)
 • اسناد.doc ، .ppt ، .pdf و انواع دیگر پرونده ها
 • مخاطبان مورد نظر
 • آخرین زمان به روزرسانی
 • نویسنده یا مالک
 • نظرات

در اینجا نمونه ای از الگوی موجودی محتوا در حال انجام است:

اما دارایی های مشخص شده در بالا فقط یک خط مبنا می باشد. اگر به تجزیه و تحلیل دسترسی دارید ، باید اطلاعات زیر را نیز وارد کنید:

 • بازدید از صفحه
 • میانگین زمان حضور در صفحه
 • نرخ گزاف گویی
 • امتیاز صفحه

چگونه موجودی محتوا می تواند از طراحی IA پشتیبانی کند؟

ایجاد یک مکان مشترک برای اطلاعات در یک محصول می تواند برای همه تیم های محصول مفید باشد. در اینجا چند مزیت وجود دارد که موجودی محتوا می تواند به معماران، اطلاعات را ارائه دهد:

 • ناوبری بهتر تصویر روشنی از سلسله مراتب محتوا ایجاد می کند ، که به نوبه خود از طراحی روابط مناسب بین محتوا پشتیبانی می کند. 
 • شناسایی محتوا مکانهایی را که کاربران به اطلاعات بیشتری نیاز دارند شناسایی می کند. 
 • اطلاعات دقیق تر قسمت هایی از محتوای بی ربط ، که معماران اطلاعات می توانند آنها را از محصول حذف کنند و محتوای منسوخ شده ، که اکنون می توانند به روز شوند. 
 • شناسه لینک شکسته ارور404 (یافت نشد) پیام خطا را پیدا می کند، که می تواند حذف یا اصلاح شود.

محتوا گذاری و معماری اطلاعات

نکات موجودی محتوا برای طراحی IA

صفحه موجودی، پس از تکمیل، به عنوان منبعی برای حفظ حاکمیت محصول و راهنمایی نقشه برداری از معماری اطلاعات عمل می کند. به عنوان مثال، نگاه خوب به تمام مطالب به شما کمک می کند تا یک منوی موثر و سیستم های نامگذاری ایجاد کنید. در اینجا پنج نکته برای کارآمدتر کردن توسعه موجودی محتوای شما آورده شده است.

1: پیش از طراحی یا طراحی مجدد محصول ، موجودی محتوا را انجام دهید

موجودی محتوا را در ابتدای طراحی مجدد محصول انجام دهید (در حالت ایده آل ، قبل از توسعه محتوا). این موضوع به شما کمک می کند تا برای معماری اطلاعات خود یک خط مبنا ایجاد کنید و الزامات ناوبری را تعریف نمایید.

2: دامنه را تعریف کنید

آنچه موجودی محتوای شما شامل می شود را تعیین کنید. به عبارت دیگر، اگر واقع بینانه باشد ، همه موارد را در آن بگنجانید. اگر چیزی در حدود 100+ صفحه دارید ، باید تمام مطالب را موجود کنید. اگر هزاران صفحه دارید ، باید با بخشهایی که بیشترین اهمیت را برای کاربران خود دارند شروع کنید. چگونه آنها را شناسایی می کنید؟ تحقیقات کاربر و تجزیه و تحلیل کسب و کار را انجام دهید تا بفهمید چه زمینه هایی از وب سایت شما برای هر دو گروه مهمترین است و سپس موجودی محتوای خود را بر روی بخشهای سایت متمرکز کنید. 

3: سلسله مراتب محتوا را به صفحه گسترده خود اضافه کنید

سلسله مراتب محتوا، رابطه اساسی هر یک از موارد را نشان می دهد. با افزودن ستونی برای "سلسله مراتب محتوا" یا "سطح صفحه" به صفحه گسترده خود، درک سطح محتوا را با یک نگاه آسان می کنید. 

ایجاد سلسله مراتب از صفحات نسبتاً آسان است. برای شروع، یک صفحه (معمولاً یک صفحه اصلی) انتخاب کنید. اگر آن صفحه زیرصفحه دارد (صفحاتی که کاربران می توانند از صفحه اصلی به آن پیمایش کنند) ، لیستی از هر یک از آنها را تهیه کنید و مراحل کار را برای هر یک از آنها به نوبت تکرار کنید. اگر به دنبال ایجاد یک طراحی مجدد سایت کامل هستید ، حتی ممکن است بخواهید با استفاده از الگوهای IA از نحوه تنظیم سلسله مراتب سایت استفاده کنید.

هر زمان که اطلاعات مربوط به یک صفحه را اضافه می کنید، حتماً صفحاتی را که به آنها پیوند دارد مشخص کنید. این به شما کمک می کند ببینید کدام صفحات به هم متصل هستند و الگوهای موجود در ساختار ناوبری را شناسایی کنید تا یک استراتژی پیوند داخلی روشن را تعریف کنید.

4: تمایز محتوا

در صفحه گسترده خود ، محتوا را از نظر مفید بودن برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت متمایز کنید. این تمایز به شما کمک می کند تا محتوای مورد نظر را اصلاح نمایید. برای انجام این کار، سعی کنید در هر صفحه مقدار محتوا را شناسایی، پیگیری و به روز بودن آن را تعیین کنید.

5: از ابزارهای اتوماسیون موجودی محتوا استفاده کنید

انجام دستی موجودی محتوا می تواند یک فرآیند طولانی و خسته کننده باشد زیرا محتوا می تواند به سرعت منسوخ شود و یک تیم مجبور است برای درست نگه داشتن صفحه گسترده تلاش زیادی انجام دهد. خوشبختانه ، ابزارهای موجودی محتوایی وجود دارند که می تواند روند به دست آوردن داده های کمی لازم را به طور خودکار انجام و سرعت آن را افزایش دهد. این ابزارها به شما نشان می دهند چه محتوایی دارید و فراداده محتوای هر صفحه را ردیابی می کنید.

سپس، می توانید محتوای خود را با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید چه چیزی برای کاربران شما خوب است (برای یافتن این اطلاعات در Google Analytics به Reporting> Behavior> Content Site> AlPages l بروید.)

نتیجه

یک موجودی محتوای ارزشمند نتیجه یک کار طولانی و متفکرانه است ، اما تلاش آن ارزش دارد. پس از اتمام کار ، اطلاعات عمیقی در مورد یکی از مهمترین جنبه های وب سایت و محتوای آن خواهید داشت. این درک به شما کمک می کند تا معماری اطلاعات بهتری را طراحی کنید و در نتیجه ، تجربه کاربر را برای همه بهبود ببخشید.

نشانه ها : سئو محتوا نویسی
صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.