5 نکته مهم سئو برای افزایش ترافیک سایت 5 نکته مهم سئو برای افزایش ترافیک سایت

5 نکته مهم سئو برای افزایش ترافیک سایت

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 10 دقیقه 3 دی 1399

این تحقیقات و مطالعات بارها و بارها ثابت کرده است که بیشترین ترافیک اینترنتی توسط موتورهای جستجو ایجاد می شود.علاوه بر این ، وب سایت های تجاری B2B و 51٪ B2C بازدید آنها نتیجه جستجوی ارگانیک است.

همچنین نشان می دهد که رقابت برای رتبه بندی , در میان 20 موقعیت برتر نتایج موتورهای جستجو برای یک کلمه کلیدی خاص بیشتر از هر زمان دیگری است. زیرا میلیون ها صفحه وب دیگر برای همان رتبه بندی , همان کلمه کلیدی رقابت می کنند.

عملکرد سئو نه تنها یک فرآیند مداوم است . بلکه به نظارت و به روزرسانی مداوم نیز نیاز دارد. با این حال ، برخی مفاهیم اساسی و ساده در مورد سئو ، یادگیری و اجرای مناسب آن وجود دارد که می تواند بهبود رتبه وب سایت را تضمین کند.

یادگیری دقیق سئو می تواند یک چالش واقعی و یک تجربه متفاوت برای مدت زمان قابل توجهی باشد. در زیر برخی از مفاهیم مهم سئو وجود دارد. که در صورت درک صحیح ، تسلط بر پایه سئو را آسان می کند.

 • بهینه سازی برای صفحه رتبه بندی موتور جستجو (SERP)

 ابتدا باید متوجه شویم که رتبه بندی در نتایج موتور های جستجو چیست و چه چیزی را نمایش می دهد.

رتبه بندی در نتایج موتور های جستجو (SERP) چیست ؟

وقتی ما با تایپ کردن متنی در جعبه جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری به دنبال چیزی می گردیم ، نتیجه ای که مشاهده می کنیم صفحه نتایج موتور جستجو یا به اختصار "SERP" نامیده می شود.

بسته به کلمه کلیدی که در جعبه جستجو تایپ کرده اید ، ممکن است SERP متفاوت به نظر برسد (به عنوان مثال: گاهی اوقات نقشه ها یا فیلم ها را نشان می دهد).

و اما اصطلاح SERP Snippet چیست؟؟

یک صفحه معمول در موتور جستجو شامل 10 نتیجه است که هر یک از آنها "SERP Snippet" نامیده می شود.

هر قسمت از این نتایج که در صفحه موتور های جستجو مشاهده می شود شامل موارد زیر است :

 • عنوان صفحه
 • آدرس صفحه
 • توضیحات کوتا درباره صفحه که همان توضیحات متا صفحه نمایش داده شده است

بهتر است معانی هر بخش از نتایج مشاهده شده در موتور جستجو را بررسی کنیم :

عنوان صفحه : عنوان صفحه نمایش داده شده در نتایج موتور های جستجو در واقع عنوانی است که در صفحه وارد می کنیم . عنوان یک صفحه سایت باید بین 55 تا 60 کاراکتر باشد تا موتور های جستجو توانایی نمایش کامل آن در نتایج جستجو را داشته باشد .

اگر کلمه کلیدی مورد نظر خود را به طرز معناداری در عنوان صفحه قرار دهید ، این احتمال وجود دارد که صفحه برای کلمه کلیدی مورد نظر رتبه بندی شود. بنابراین یک عنوان صفحه باید برای کلمه کلیدی بهینه شود.

توضیحات متا : توضیحات داخل یک تگ HTML که خلاصه محتوای صفحه وب را نمایش می دهد و دارای محدودیت 156 کاراکتری است ، توضیحات متا نامیده می شود. در مورد نمایش در تلفن همراه ، این محدودیت به 120 کاراکتر کاهش می یابد.

وقتی توضیحات متا از حد مجاز بیشتر باشد در نتایج قابل مشاهده نخواهند بود . اگرچه هیچ تاثیر مستقیمی بر رتبه بندی ندارد ، توضیحات متای غنی از کلمات کلیدی بسیار مهم است زیرا این امر قطعاً به دستیابی به کلیک کاربر در نتایج موتور های جستجو کمک می کند.

آدرس ها : آدرس های اینترنتی (URL) یکی از مهمترین مولفه ها در نمایش بخش های مختلف نتایج موتور های جستجو است. موتور های جستجو صفحات سایت را به وسیله آدرس های اینترنتی می شناسند. به همین دلیل است که در صورت امکان از تغییر آدرس ها باید خودداری نمود. همچنین توصیه می شود آدرس های اینترنتی بهینه شده , شامل کلمات کلیدی و کوتاه باشد.

 • بهینه سازی پیوند های داخلی و خارجی

لینک های داخلی چیست؟

پیوندهای موجود در یک وب سایت که از یک صفحه دامنه به یک صفحه کاملا متفاوت از دامنه مشابه می روند ، به عنوان پیوندهای داخلی شناخته می شوند. آنها عمدتا به منظور ناوبری آسان استفاده می شوند.

به سه دلیل مهم لینک های داخلی بسیار مفید هستند:

 • به کاربر اجازه ی ناوبری راحتر و ساده تری می دهد
 • ایجاد سلسله مراتب اطلاعاتی مناسب برای هر وب سایت خاص
 • برای گسترش لینک های مختلف در سایت

بهترین روش برای پیوند های داخلی

صفحات یک وب سایت باید دارای ساختار پیوند های قابل خزش باشند تا بهترین رتبه را در نتایج موتور های جستجو کسب کنند.

صفحاتی که از رتبه بالا و مناسبی در نمایش نتایج موتور های جستجو بر خوردار نیستند می توانند از این روش رتبه مناسبی کسب کنند.

لینک های خارجی چیست ؟

در واقع پیوند هایی هستند که غیر از دامنه اصلی و منبع اشاره می کنند . به زبان ساده ، اگر وب سایت دیگری پیوندی متصل به وب سایت شما ایجاد کند ، آن پیوند خارجی به سایت شما محسوب می شود.

بهترین روش برای پیوند های خارجی

به گفته کارشناسان سئو , پیوند های خارجی یک منبع آلی و ضروری برای رتبه بندی بهتر در نتایج موتور های جستجو است. پیوند های خارجی بسیار موثر است زیرا موتور های جستجو رای اعتمادی از یک شخص ثالث برای سایت شما دریافت می کنند.

پیوندهای خارجی به عنوان یک عامل تعیین کننده عمل می کند زیرا موتورهای جستجو برای تعیین محبوبیت یک صفحه وب خاص به این عامل یعنی وجود پیوندهای خارجی در یک صفحه وب خاص متوسل می شوند.

استفاده از پیوندهای خارجی نه تنها به وب سایت کمک می کند تا به وب سایت های دیگر متصل شود بلکه در ایجاد روابط به مدیران وب سایت نیز کمک می کند. پیوند خارجی یک روند منظم در بین وبلاگ نویسان است ، زیرا یک روش اثبات شده برای ورود بازدیدکنندگان بیشتر به وب سایت است.

پیوند های خارجی از نظر سئو به دو دلیل مهم است :

 • محبوبیت : پیوند های خارجی معیار ساده تری برای اندازه گیری محبوبیت یک وبسایت در نظر گرفته می شود .
 • ارتباط : پیوند های خارجی سایت یک شخص دیگر به سایت شما نشان دهنده ارتباط محتوای آن با سایت شما است که برای موتور های جستجو بسیار ارزشمند است .

برخی از معیارهایی که موتورهای جستجو برای تعیین مقدار پیوندهای خارجی استفاده می کنند ، موارد زیر است:

 • اعتبار دامنه پیوند خارجی
 • محبوبیت صفحه پیوند دهنده
 • ارتباط محتوای بین صفحه منبع و صفحه مقصد
 • متن استفاده شده برای لینک دهی
 • مقدار پیوندهای صفحه منبع به همان صفحه
 • تعداد دامنه هایی که به صفحه مقصد پیوند دارند

اهمیت ارتباط متن پیوند شده با محتوای سایت مقصد

در وب سایت به بخشی از متن , کلمه و یا عبارت قابل کلیک که به سایت و یا صفحه ایی لینک می شود متن پیوند و یا اصطلاحا به آن Anchor Texts گفته می شود .

همانطور که بک لینک فاکتور مهم رتبه بندی و بهینه سازی در نظر گرفته می شود ، Anchor Texts نقش محوری در ایجاد اهمیت بک لینک بازی می کند.

 • بهینه سازی متن پیوند ها

در اینجا برخی از نکات قطعی و مفید ذکر شده است که به طور گسترده ای برای بهینه سازی متن لینک های صفحه وب ارائه شده است :

ارتباط متن پیوند

متن های پیوند تنها زمانی نتیجه مطلوبی دارند که متن ترسیم شده , به مناسب ترین روش مربوطه استفاده شود. هرچه کلمه کلیدی متن پیوند هدف با محتوای صفحه یا مقاله مرتبط تر باشد ، رتبه آن در نتایج موتور های جستجو بهتر خواهد بود.

توزیع هوشمندانه متن های پیوند در سایت

اگرچه هیچ قانون جهانی در مورد چگونگی بهینه سازی متن پیوند وجود ندارد اما بهترین روش این است:

 • متن پیوند برند ها : 40 %
 • متن پیوند های منحصر به فرد و سایر : 25 %
 • پیوند های بدون متن : 150 %
 • پیوند برند ها + کلمات کلیدی : 5 %
 • پیوند هایی که دارای متن مشابه دارند : 5%
 • پیوند های عمومی : 1 الی 5 %
 • پیوند های دارای متن طولانی : 2 الی 4 %
 • پیوند های دارای متن دقیق و یکسان : کمتر از 1 %

مقادیر بالا برای کسب بهترین نتیجه در استفاده از متن های پیوند توصیه می شود.

هیچ سایت سمی وجود ندارد

برخی دامنه ها از این نظر سمی هستند که شهرت خوبی در گوگل و سایر موتورهای جستجو ندارند. اگر وب سایت شما به این نوع دامنه پیوند داده شده باشد ، می تواند به رتبه شما آسیب برساند. از کجا می دانید کدام وب سایت ها سمی هستند؟

ابزار های مختلفی برای بررسی اعتبار یک دامنه وجود دارد . که اسپم های یک دامنه را نمایش می دهد. دامنه ایی که دارای اسپم زیادی است به عنوان یک دامنه سمی شناخته می شود. و می بایست از لینک دهی به این گونه دامنه ها باید خودداری کرد.

جلوگیری از پیوند های داخلی به وسیله متن پیوند های غنی از کلمات کلیدی

پیوند داخلی توسط موتورهای جستجو بسیار توصیه می شود ، به شرطی که این کار با هیچ یک از متن های پیوند غنی از کلمات کلیدی انجام نشود. این موضوع تنها یک دلیل ساده دارد ,  استفاده از تعداد زیادی متن پیوند غنی از کلمات کلیدی تأثیر منفی زیادی در سایت خواهد داشت .

 • بهینه سازی حساب های شبکه های اجتماعی برای سئو

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، که اصطلاحا با نام SMM شناخته می شود ، به خودی خود مهم است و برخی از متخصصان سئو و بازاریابان اینترنتی بر اهمیتی که برای بهینه سازی موتور جستجو (سئو) و همچنین افزایش اعتبار فضای آنلاین دارند ، تأکید می کنند.

شبکه های اجتماعی یک صفحه وب می توانند برای رتبه بندی بهتر و قابلیت مشاهده در جستجو بهینه شوند. فقط کافی است کلمات کلیدی یا عبارات مربوطه را در حساب کاربری یا نام صفحه مربوطه وارد کند تا بتواند بهترین رتبه را در گوگل یا در جستجوی شبکه اجتماعی به دست آورد .

نکته ای که باید با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد این است که سیگنالهای اجتماعی به طور آشکار تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر رتبه بندی جستجوی ارگانیک صفحات وب دارند. سیگنال های اجتماعی ، اساساً مواردی مانند پسندیدن ، اشتراک گذاری ، رأی ، پین ، بازدید یا سایر معیارها در رسانه های اجتماعی جمعی مانند فیس بوک ، توییتر ، لینکدین , اینستاگرام و ... است. برای یک وب سایت ، تأثیرات مستقیم اجتماعی سیگنال ها از همه این موارد هدایت یا گرفته می شوند.

 • ارتقاء محتوای قدیمی

فرض کنید وب سایت شما دارای یک وبلاگ است و میزان قابل توجهی از بازدید را به صفحه محصول یا خدمات هدایت می کند. بدیهی است که برخی از مطالبی که چند سال پیش مرتبط بودند امروز منسوخ می شوند. با بازنشر این محتوا می توانید به راحتی از مزایای سئو استفاده کنید زیرا موتورهای جستجو عاشق محتوای تازه هستند.

نکات ذکر شده , ایده هایی تقریبی درباره سئو به شما ارائه می دهد. همانطور که قبلا ذکر شد ، سئو یک مهارت است و برای تسلط بر آن تلاش زیادی لازم است. با این حال ، شرکت طراحی سایت دودکو امیدوار است با مطالعه این مقاله ایده ایی کوچک در رابطه با بهینه سازی و سئو برای شما ایجاد کرده باشد. 


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.