7 اشتباه غیر اصولی در طراحی سایت 7 اشتباه غیر اصولی در طراحی سایت

7 اشتباه غیر اصولی در طراحی سایت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 28 مهر 1399

به طور صریح باید اعلام کرد که یک سایت نباید برای بازدید کننده آزار دهنده باشد . صفحات باید سریع بارگیری شوند و پیمایش در آنها بدون زحمت صورت گیرد . پس چرا سایت های زیادی وجود دارند که به حدی برای کاربر آزار دهنده، به نظر می آیند که مخاطب ترجیح می دهد از صفحه خارج شود؟ در این مقاله هفت نکته اشتباه و غیر اصولی در طراحی سایت را بررسی می کنیم .

اشتباهات رایج طراحی سایت

1. پاپ آپ های آزار دهنده سایت

از ارزش های اصلی یک طراحی سایت , قابلیت دسترسی آن است . طراحان وب زمان زیادی را صرف می کنند تا اطمینان حاصل کنند که طراحی آن ها به طور منطقی سازماندهی شده و کاربر به راحتی در سایت می تواند پیمایش کند تجربه کاربری برای طراحان امری بسیار مهم می باشد. اما چه چیزی باعث می شود که آن ها با ایجاد پنجره های پاپ آپ به کاربران آزار برسانند ؟
طراحان وب قطعا تقصیر را تقسیم می کنند , اما آنها دومین مقصران ایجاد پاپ آپ ها هستند , اما چه کس دیگری فرد اصلی ایجاد پاپ آپ ها است ؟ بله مشتریان , مشتریان و صاحبان اصلی پاپ آپ ها عاملان اصلی ایجاد آن در سایت ها هستند . اما وقت آن است که به این موضوع دردناک پایان داد.

دامنه توجه کاربران به اندازه کافی کوتاه است حتی بدون اینکه پاپ آپ ها مانع تمرکز ما شوند. پاپ آپ ها مجازات خود را با نمایش تبلیغاتی تحمیل می کنند وتا زمانی که آنها را نبندید از بین نمی روند. پخش فیلم و صوت در پاپ آپ ها بسیار آزار دهنده است و به ما طعنه می زنند كه پس از اتمام مطالعه مقاله های رایگان ، هزینه مطالب مطالعه شده را بپردازیم. بنابراین شاید مطالعه و دریافت اطلاعات به صورت رایگان را ترک کنید و مشترک شوید.

2. گمراه شدن کاربر به وسیله طرح ها رنگی

اگر شما در طراحی سایت تازه کار هستید , این امکان وجود دارد که به طور تصادفی از رنگ های مشکل ساز در طراحی خود استفاده کنید . طراحی رنگی که از نظر شما چشم نواز است, ممکن است برای مخاطب جذاب به نظر نیاید. شاید پیدا کردن راهی در میان پالت رنگی که ایجاد کرده اید برای تان سخت باشد. کمی یادگیری در مورد رنگ ها کمک زیادی به عدم خستگی چشم و دل زدگی کاربران از طراحی سایت شما خواهد کرد . انتخاب رنگ به صورت تصادفی را کنار بگذارید و در عوض برنامه ریزی درستی برای استفاده از رنگ ها انجام دهید .

استفاده بیش از حد از رنگ های متضاد یکی از روش های آزار دهنده برای کاربران شماست که برای آنها تجربه ای طاقت فرسا ، گیج کننده و خسته کننده را ایجاد می کند. رنگهایی که به طور چشمگیر و متضاد استفاده می شوند می توانند چشم نواز باشند و عناصر اصلی را برجسته کنند. اما  استفاده بیش از حد برای کاربران خسته کننده خواهد بود. ترکیب های رنگی بیش از حد روشن نوع دیگری از رنگبندی های آزار دهنده هستند مخصوصا برای مطالعه متن های سایت پس از اندک مدتی سبب خستگی مفرط چشم کاربر می شود و یا افراد در صورت اصرار بر مطالعه مجبور به کاهش نور مانیتور خود می شوند.

3. فیلم های موجود در پس زمینه سایت

برخی بر این باورند که همه فیلم های پس زمینه سایت ها آزار دهنده هستند. هیچ چیز باعث نمی شود که ما بخواهیم لپ تاپ خود را از یک ساختمان بلند به پایین پرتاب کنیم به جز ویدیو کلیپ های بی ارزش. در بخش های کوچک، این ویدیو ها می توانند ارزشمند نیز باشند با ایجاد تحرک در سایت های استاتیک نمایشی کامل از یک موضوع را ارائه می دهند .
اگر ویدیو دارای کیفیت و هدف مشخصی باشد آنگاه می توان آن را به عنوام یک ویدیو ارزشمند دانست . بنابراین اگر در نظر دارید که از ویدیو پس زمینه در سایت خود استفاده کنید توجه داشته باشید که به موضوع متن شما ارتباط داشته باشد .

4. استفاده از عکس های آماده و کسل کننده

بهتر است اعتراف کنیم که همه ما از عکس های آماده کلیشه ایی و کسل کننده استفاده کرده ایم . تصاویر آماده سریعترین راه حل هستند. در سایت های منتشر کننده تصاویر می توانید جستجو کنید و هر چیزی که در ابتدا نمایش داده می شود و مورد پسند شما هست بدون ذکر منبع در سایت و پروژه های خود استفاده کنید . اما بدین موضوع نیز فکر کنید که آیا شما تنها کسی هستید که در سایت خود از آن تصاویر استفاده کرده اید ؟؟ آیا کاربران شما برای اولین بار است که تصاویر را مشاهده می کنند؟

همیشه تصاویر آماده انتخاب بدی نیستند , اما استفاده بیش از حد آنها، تاثیر بر روی مخاطب را کاهش می دهد . ایجاد تصاویر تک و منحصر به فرد برای وب سایت شما می تواند نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند و سایت شما را از سایرین متمایز کند .

طراحی سایت غیر اصولی

5. تایپوگرافی ضعیف

چگونه مطالب خود را از یکدیگر متمایز می کنید؟ می توانید مسیر معمولی را طی کنید و تگ های هدر و فونت هایی با اندازه های مختلف استفاده کنید. یا ، می توانید مثل یک شورشی باشید و از دسته ای از انواع مختلف فونت استفاده کنید.
بیشتر طراحان از قانون طلایی عدم استفاده بیش از دو فونت پیروی می کنند . هرگز از چندین فونت برای بخش های مختلف سایت خود استفاده نکنید در بدترین حالت افراد تازه کار در یک صفحه از چندین فونت مختلف استفاده می کنند . اما هر چه بیشتر در رابطه با فونت و تایپوگرافی مطالعه کنید طراحی بهتری خواهید داشت .

6. ثبت نام در خبر نامه

از رایج ترین بخش های آزار دهنده سایت اعلام ممتد برای ثبت نام در خبر نامه است . اشاره به ثبت نام در بخش خبر نامه سایت ها بلافاصله پس از ورود کاربر به سایت کاری بسیار خنده دار است .
بهتر است ابتدا کاربر وارد سایت شما شود با موضوع و نوع سایت شما به خوبی آشنا شده و در صورت تشخیص مفید بودن محتوا برای کاربر ثبت نام در خبر نامه صورت گیرد البته می دانیم که صاحبان سایت تجزیه و تحلیل هایی مبنی بر مفید بودن ارائه درخواست های مکرر برای ثبت نام خبر نامه دارند اما هنوز هم برای کاربران بسیار آزار دهنده است بهتر است به جای اصرار در این کار آن را کاملا بر عهده کاربر قرار دهید .

7. ایجاد اسکرول های بی نتیجه در سایت

چرا وقتی می توانید تجربه ای امیدوار کننده و منحصر به فرد ایجاد کنید ، از روشی نا آشنا برای پیمایش استفاده می کنید؟ تصور کنید که وارد آسانسور می شوید ، و به جای مجموعه ای از دکمه های دایره ای آشنا ، فقط یک شخص عجیب و غریب وجود دارد که باعث می شود قبل از اینکه طبقه خود را انتخاب کنید ، یک معما را حل کنید. بیشتر ما راه پله را انتخاب می کنیم. پیمایش در سایت خود را به یک معما تبدیل نکنید. با ایجاد اسکرول های عجیب غریب سایت خود را به یک مجموعه غیر قابل درک تبدیل نکنید بهتر است از خلاقیت خود در سایر قسمت های سایت استفاده کنید.

غیر از موارد ذکر شده بخش های بسیاری زیادی در طراحی سایت ها به چشم می خورد که از نظر کاربر تنها به دلیل آزار ساخته شده اند. اما موارد ذکر شده در بالا عمده ترین و مهمترین بخش های آزار دهنده سایت ها می باشند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.