7 تفاوت طراحی سایت و طراحی گرافیکی 7 تفاوت طراحی سایت و طراحی گرافیکی

7 تفاوت طراحی سایت و طراحی گرافیکی

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 2 مهر 1399

طراحی سایت و طراحی گرافیک وجه تشابه هایی با هم دارند. هر دو نیاز به درک تایپوگرافی، گرافیک و اصول طراحی دارند. اما در نهایت، طراحی سایت و گرافیک تفاوت هایی نیز با هم دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

1. طراحی سایت یک رسانه پویا است

چاپ یک رسانه فیزیکی است که تجربه کاربری آن به صورت خطی است. مقایسه طراحی سایت و طراحی گرافیک مانند مقایسه یک تصویرگرافیکی بر تبلت و یا یک نقاشی بر روی کاغذ است. هر دوی آنها تصاویر زیبایی را به نمایش می گذارند. طراحی گرافیک ریشه در چاپ دارد. اگر این تصاویر طرح مجله یا کتاب کودک باشد، کمتر از نمونه های دیجیتالی خود با کاربر تعامل برقرار می کند. اما هنوز هم به یک مجموعه هنری از تصاویر، متن و سایر گرافیک ها برای گفتن یک داستان یا انتقال پیام بستگی دارند. برای پیمایش در مواد چاپی باید جریان و منطق وجود داشته باشد.

طراحی سایت به عنوان یک رشته طراحی بصری مشترک می باشد، اما تمرکز بر روی سایت بدین معنی است که چگونه هنرمند می تواند تجربه هایی را ایجاد کند که مردم به راحتی با آنها تعامل و در آن شرکت کنند نه اینکه صرفاً تصاویر را مشاهده نمایند. یک طراح سایت ممکن است برای عناصر بصری مانند تصاویر با یک طراح گرافیک کار کند، اما در نهایت یک طراح سایت همه این قطعات را در کنار هم قرار می دهد تا یک طرح تعاملی کامل ایجاد کند.

تفاوت طراحی سایت و طراحی گرافیکی

سایت مسیرهای متفاوتی را برای کاربران در نظر خواهد گرفت. طراحان سایت باید اطمینان حاصل کنند که کاربران تجربه خوبی از حضور در سایت به دست خواهند آورد و می توانند به اهداف شان برسند. آنها به درستی تشخیص می دهند که چگونه عناصر، دکمه های فراخوان برای عمل و سایر آیتم های تعاملی حضور کاربر را هدایت ، موثر و تقویت می کنند.
UI در طراحی، همان چیزی است که طراحان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. طراحان گرافیک، مانند طراحان سایت، به تجربه کاربر UX توجه ویژه ای دارند. اما آنها تا حد زیادی از نگرانی در مورد عملکرد مناسبUI  و نحوه تعامل کاربر در طراحی معاف هستند. متخصصان طراحی گرافیک معمولاً به رضایت "بینندگان" توجه دارند تا "کاربران". اما متخصصان طراحی سایت به طور معمول طراحان UI  و طراحان UX را در یک نقش واحد می بینند.
طراحان گرافیک مجموعه مهارت های بسیار مشابهی با طراحان سایت دارند .آنها تایپوگرافی، پالت های رنگی و قوانین ترکیب و چیدمان را می دانند. اما طراحان سایت به چگونگی تأثیر این عناصر بر تعامل و قابلیت استفاده آنلاین توجه می کنند.

2. توجه طراحان سایت به حجم پروژه های اجرایی

طراحان سایت در مورد ایده ها و زیبایی شناسی بسیار دقیق هستند، اما آنها باید توجه ویژه ای به بهینه سازی سایت (سئو) داشته باشند. تصاویر ، موشن گرافیک ، انیمیشن ها و سایر عناصر گرافیکی باید کاملا گویا به نظر برسند و در عین حال به قدری حجم شان کم باشد که به سرعت در همه دستگاه ها بارگیری شوند. زمان بارگذاری طولانی منجر به تجربه کاربری ضعیف و نرخ پرش بالا می شود. در حالی که طراحان گرافیک تنها زمانی به اندازه فایل اجرایی خود اهمیت می دهند که می خواهند بنر تبلیغاتی بزرگ خود را به مقصد برسانند.

3. طراحان سایت موانع تایپوگرافی را باید رعایت کنند

طراحان گرافیک می توانند تقریباً از هر نوع فونت استفاده کنند بدون اینکه زیاد نگران نحوه نمایش آن در محل چاپ باشند. با این وجود طراحان سایت باید در نظر بگیرند که چگونه متن در صفحه ها و مرورگرهای مختلف نمایش داده می شود.

4. طراحان سایت در مورد کاربرد گسترده طراحی خود فکر می کنند

طراحان گرافیک می توانند هر آیتمی را که بخواهند بر اساس همان اندازه و فرمت به عناصر طراحی خود اضافه کنند. اما طراحان سایت باید بدون ایجاد ناهماهنگی و شکسته شدن در طراحی ، هر آیتم را به طراحی خود اضافه کنند.
طراحان سایت باید مقیاس را در نظر بگیرند. تایپوگرافی ، تصاویر و سایر عناصر بصری با اندازه صفحه نمایش، بالا یا پایین می شوند. هدف این است که همه این عناصر قابل خواندن باشند و تجربه کاربری مناسبی را در هر دستگاه ایجاد کنند.
طراحی سایت محدود به اندازه بوم نمی باشد، اما لازم است تمام روش های نمایش یک سایت را در نظر بگیرید. طراحان سایت متفکرانه، یک طراحی را به عناصر اساسی آن برای تجربه کاربری ثابت منتقل می کنند.

طراحی سایت و طراحی گرافیکی

5. طراحان سایت تغییرات آنلاین را در سایت انجام می دهند

سایت دارای یک فرمت آنلاین است که تغییرات مداوم را تجربه می کند. ممکن است با تغییر هویت نام تجاری، فراخوانی برای تماس و محتوا نیاز به بازنویسی شدن داشته باشد، محصولات به سایت های تجارت الکترونیک اضافه شوند و جهت افزایش تبدیلات، عناصر به روز شوند. اما زمانیکه یک طراحی گرافیک حرفه ای کار خود را به پایان می رساند، معمولاً پایان آن پروژه است. اما کار یک طراح سایت هرگز به پایان نمی رسد.

دقیقاً مانند یک برنامه ریزی شهری، طراحان سایت باید نحوه رشد یک سایت را پیش بینی کرده و فضایی را برای ایجاد تغییرات در نظر بگیرند. آنها باید به خاطر داشته باشند که افرادی که مهارت طراحی سایت را ندارند ممکن است در آینده بخواهند سایت را ویرایش نمایند. یک طراح گرافیک روی خلاقیت تمرکز دارد ، در حالی که یک طراح سایت به نحوه عملکرد همه قسمتهای آن طرح به عنوان یک سیستم توجه می کند.

6. طراحان سایت با مخاطبان رابطه مستمر دارند

سایت ها همیشه مورد بازدید مکرر قرار می گیرند. آنها محصولی هستند که توسط مخاطبان مصرف می شوند. اگر هر به روزرسانی در آن ها اتفاق افتد قطعا در مورد آنها صحبت می شود. طراحان سایت همچنین می توانند از طریق گوگل آنالیتیکس درباره موفقیت و شکست طراحی خود بازخورد بگیرند.
بخشی از کار یک طراح سایت این است که به تجزیه و تحلیل بپردازند و به اقداماتی که می توانند برای بهبود اعداد انجام دهند، فکر کنند. نرخ عدم ماندگاری ، مراجعه به کلمات کلیدی و محتوای پرطرفدار تنها برخی از داده هایی است که یک طراح سایت می تواند برای فهمیدن موارد مفید سایت از آنها استفاده کند.

7. طراحان سایت از نزدیک با توسعه دهندگان همکاری می کنند

داشتن مهارت های ارتباطی زمانیکه شما یک طراح سایت یا طراح گرافیک هستید، بسیار مهم است. هر پروژه ای انتظارات خاص خود را دارد. توانایی پرسیدن سوالات صحیح ، تلفیق بازخورد و توضیح روند کار به روند نرم افزاری هر پروژه کمک می کند. اما با طراحی سایت، شما اغلب با یک توسعه دهنده یا حتی یک تیم توسعه دهنده کار می کنید که طراحی را به کد کاربردی ترجمه می کند. شما و توسعه دهنده گان باید طراحی و مشکلات ناشی از آن را درک کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که ذینفعان از امکانات و محدودیت های یک طرح مطلع شده اند. طراحان سایت و توسعه دهندگان باید در هر مرحله ارتباط شفاف با کاربران و تیم طراحی داشته باشند تا مطمئن شوند این طرح اهداف مورد نظر شان را برآورده می کند. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید در جایگاه مخاطبینتان قرار گیرید و با تغییر بینش، کدهای برنامه نویسی را اجرا و یا تغییر دهید.

طراحان گرافیک تمایل دارند که تنها هنرمندی که اسم آنها در پشت کارت نوشته می شود خودشان باشند. آنها در اجرای یک چشم انداز خلاق تنها هستند. طراحان سایت فریمها و نمونه های اولیه را به توسعه دهندگان تحویل می دهند تا به کدهای کاربردی ترجمه شوند. با داشتن تعداد زیادی همکار در یک پروژه ، از دست دادن تمرکز بر اهداف اصلی یک طرح امکان پذیرتر خواهد بود.

طراحی سایت و گرافیک از خلاقیت برای برقراری ارتباط استفاده می کنند

طراحی سایت و طراحی گرافیک هر دو رسانه تصویری هستند، هر دو نقشی شامل طراحی ارتباطات بصری دارند و این عناصر را برای روایت یک داستان پیش می برند. هرچند مرزهای آنها با هم همپوشانی دارند، اما هر دو به عنوان رشته های مختلفی وجود دارند. تخصص های مختلف برای فرآیند طراحی سایت مهم است.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.