7 نکته و ترفند سئو وب سایت 7 نکته و ترفند سئو وب سایت

7 نکته و ترفند سئو وب سایت

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 17 دقیقه 13 شهریور 1399

بهینه سازی موتور جستجو (سئو) در صورتی که به درستی انجام شود، می تواند صدها، هزاران، یا میلیون ها بازدید کننده را با خود همراه کند. میلیون ها وب سایت وجود دارد که برای جذب مخاطب رقابت می کنند. تا به امروز، بیش از 1.6 میلیارد وب سایت در جهان وجود دارد و بیش از 500 میلیون وبلاگ شناخته شده است. نویسندگان آنها روزانه بیش از 2 میلیون پست را منتشر می کنند. اگر شما نیز می خواهید در این رقابت پیروز باشید بهتر است که هم اکنون شروع کنید. نوع محتوای شما در کیفیت وب سایت منتشر شده، باعث جذب بیشتر بازدید کنندگان می شود. در ادامه، هفت نکته در مورد سئو وب سایت را که می توانید برای شروع حرکت در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) از آنها استفاده کنید، با شما به اشتراک می گذاریم.

7 نکته برتر در پیاده سازی سئو وب سایت

بدون اولویت خاص، بهترین استراتژی ها برای سئو وب سایت را معرفی می کنیم، که به سئو کاران کمک می کند تا رتبه جستجوی خود را بهبود بخشند.

 1. از کلمات کلیدی مناسب، به روش صحیح استفاده کنید.
 2. از نشانه گذاری طرح یا اسکیما استفاده کنید.
 3. تصاویر خود را بهینه کنید.
 4. بک لینک با کیفیت بالا را قرار دهید.
 5. توضیحات متای بهتری بنویسید.
 6. پست های خود را طولانی تر کنید.
 7. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای تلفن همراه مناسب است.

سئو وب سایت

1. از کلمات کلیدی مناسب به روش صحیح استفاده کنید

در حال حاضر شما می دانید که باید از یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی در محتوای وب سایت خود استفاده کنید. کاری که شما باید برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی انجام دهید این است که این کلمه یا عبارتی را که افراد برای جستجوی محصولات یا خدمات ارائه شده شما در گوگل یا موتور جستجوی مورد علاقه خود تایپ می کنند، را به دست آورید. در نظر داشته باشید، اگر محتوای وب سایت شما دارای آن کلمات کلیدی یا عبارت باشد، به احتمال زیاد در SERP ها نشان داده می شوید.
وقتی کلمه کلیدی را انتخاب کردید و آنها را در متن خود گنجاندید باید صبر کنید تا در نتایج جستجو قرار گیرد. این تصور که هر محتوا در همان لحظه شما را به صفحات اول جستجو می آورد، کاملا اشتباه است.

در هر صفحه یا پست یک موضوع با کلمه کلیدی مد نظرتان انتخاب کنید
موتورهای جستجو در واقع صفحات جداگانه و پست های وب سایت را فهرست بندی می کنند، بنابراین می توانید تعداد زیادی پست مختلف بهینه سازی شده برای کلمات کلیدی داشته باشید که به عنوان درهای ورود افراد به سمت وب سایت شما عمل کند.بر روی تم کلمات کلیدی خاص تمرکز کنید به عنوان مثال سئو برای وبلاگ ها، سئو برای طراحی سایت، سئو و طراحی سایت.

درباره کلمه کلیدی تحقیق کنید
بررسی کنید که کلمه کلیدی شما چه سطح رقابتی دارد و آیا افراد در جستجوی آن هستند. ممکن است فکر کنید کلمه ی " هندزفری" توسط مردم جستجو می شود اما به عنوان مثال چیزی که این روزها بیشترین سرچ را دارد هندزفری بلوتوثی است. شما نیز خاص ترین کلمه کلیدی را انتخاب کنید. Google Trends ابزاری آسان برای سنجیدن کلمات کلیدی مناسب است.
ابزار جدید دیگری که داده های تحلیلی بیشتری به صورت رایگان به شما می دهد، Ubersuggest  است .  Ubersuggest به شما امکان تشخیص می دهد تا بدانید کدام صفحات برای کلمات کلیدی که می خواهید استفاده کنید بالاترین رتبه را دارد و حتی ایده های جدید برای کلمات کلیدی، ایده های محتوا، داده های بک لینک و سایر موارد را به شما می دهد. البته بسیاری از گزینه های رایگان و غیر رایگان دیگر برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی وجود دارد. با کمی تحقیق می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آن کلمه کلیدی را در محتوا بگنجانید!
مطمئن شوید که از کلمه کلیدی مناسب در صفحه یا پست وب سایت مورد نظر استفاده کرده اید. از آنجایی که ما در مورد سئو وب سایت صحبت می کنیم، بهتر است که کلمه کلیدی را در عنوان پست و همچنین عنوان های فرعی قرار دهید. تا به موتورهای جستجو بگویید صفحه وب سایت در چه زمینه ای است!
یکی از روش های مناسب برای استفاده از کلمات کلیدی یا عبارت این است که، آن کلمه کلیدی را حداقل یک بار در عنوان ، یک بار در پاراگراف اول ، یک یا دو زیر عنوان و به طور طبیعی در کل متن قرار دهید. اگر می توانید کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی خود را به آدرس URL پست وب سایت وارد کنید، امتیاز اضافی کسب می کنید.

محتوای عالی را با کلمه کلیدی منتشر کنید
هر آنچه در وب سایت خود منتشر می کنید، باید ارزش خواندن و به اشتراک گذاری داشته باشد. هنگامی که محتوای عالی منتشر می کنید ، باعث می شوید موتورهای جستجو و افراد بیشتری شما را پیدا کنند!

محتوای با ارزش بالا مهمترین بخش یک وب سایت موفق است.
هدف شما از ایجاد محتوای وب سایت این است که نیازهای کاربران را برطرف کنید. اگر کسی کلمه ای را در گوگل سرچ کند و به طریقی وب سایت شما به آنها نمایش داده شود، باید بتوانید با اطلاعات موجود در آن صفحه نیاز کاربران را پاسخ دهید. اگر نتوانید پاسخهای درست را فورا در دسترس قرار دهید، آنها به سرعت سایت شما را ترک می کنند. هرچه افراد زمان بیشتری را برای حضور در صفحه ی شما بگذارند. بدون اینکه آن موضوع را مجددا جستجو کنند و با محتوایی که شما در اختیار آنها گذاشته اید درگیر شوند، این پیام را به گوگل می رسانید که وب سایت شما همان محتوایی را داراست که مردم می خواهند بدانند.

2. از نشانه گذاری طرحواره استفاده کنید

نشانه گذاری طرح، اسکیما یا Schema markup در واقع یک میکرو Data  است که کد های معنا دار را به HTML سایت اضافه می کند. این کد های معنا دار شامل یک سری برچسب های از قبل تعیین شده است یا همان Tag ها هستند که به موتور های جستجو در درک اطلاعات کمک می کنند و اجازه می دهند آنها بتوانند بهتر تجزیه و تحلیل کنند. (Schema Markup  ) کدی است که "مجموعه ای از واژگان مشترک را فراهم می کند تا مدیران وب بتوانند از آنها برای علامت گذاری صفحات خود به روشهایی که برای موتورهای جستجوی اصلی قابل درک است (Google ، Microsoft ، Yandex و Yahoo!) استفاده کنند.
اساساً، این نشانه گذار به موتورهای جستجو می گوید که، آنچه دقیقاً در پست های وب سایت شما وجود دارد، در متن دیده می شود. با استفاده از اسکیما کاربران در SERP ها می بینند که وب سایت در چه زمینه ای است، چه کاری انجام می دهد و بسیاری از موارد دیگر را نشان می دهند.

3. تصاویر خود را بهینه کنید

یکی از "روش های مناسب" برای به کار بردن کلمات کلیدی، قرار دادن آنها در متن "image alt" شماست.
برای افزایش شانس رتبه بندی بالای کلمه کلیدی، باید نکاتی را در مورد موضوع خود به موتورهای جستجو ارائه دهید. اگر تصویری را به پست خود اضافه کردید، مطمئن شوید که متن alt (متن جایگزین) روی تصویر، شامل کلید واژه اصلی است! متن alt انتخابی برای تصاویر باید توصیفی و مختصر باشد.
طبق گفته ی متخصصین سئو، "یک سوم از کل جستجوهای انجام شده در گوگل مربوط به تصاویر است و 12.5٪ از نتایج Image Pack ,SERP را نشان می دهد." این بدان معنی است که یکی از بهترین شانس ها برای حضور در نتایج جستجو، قرار دادن متن  alt در عکس های پست وب سایت می باشد. در نظر داشته باشید رعایت همه موارد موجود در پست شما سیگنالی برای موتورهای جستجو است.

4. بک لینک با کیفیت بالا را انتخاب کنید

حال که آموختیم پست های خود را به سمت کلید واژه های خاص سوق دهیم، وقت آن است که پیوندهایی به محتوای خود اضافه کنیم .روش های مختلفی وجود دارد که باعث می شود موتورهای جستجو بتوانند پست جدید شما را تشخیص دهند. برخی از ساده ترین آنها اشتراک آن محتوا در شبکه های اجتماعی است.

هرچه سیگنال اشتراک گذاری بیشتری در صفحات اجتماعی داشته باشید، به تناسب پیوندهای ورودی بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. این بازدید از صفحات شما به موتورهای جستجو می گوید که پست شما با محتوای مرتبط و با کیفیت بالا پر شده است.

اگرچه پیوندهای شبکه های اجتماعی لزوماً به رتبه شما کمک نمی کنند، اما با نمایه سازی سریعتر می توانند محتوای شما را نشان دهند. در نتیجه هر بار که شما یک پست جدید ارسال می کنید، موتورهای جستجو شما را رصد و به فهرست سایت ها اضافه می کنند. همچنین می توانید پیوندهای دائمی دیگری به پست های وب سایت خود اضافه کنید تا سئو تقویت شود.

 • از دوستانتان بخواهید که محتواهای مربوطه را به شما پیوند دهند
 • در وب سایتهای دیگر به عنوان یک متخصص، یا فرد عادی نظراتتان را بنویسید
 • از یک پست به پست دیگر در سایت خود لینک دهید (پیوند داخلی)

سئو

5. توضیحات متا بهتری بنویسید

بسته به بستر وبلاگ نویسی خود، ممکن است فیلدهایی را برای تعیین توضیحات متای یک صفحه، عنوان و برچسب های کلمات کلیدی در اختیار داشته باشید. حتماً کلمه کلیدی خود را در این سه قسمت بگنجانید تا در موتورهای جستجو کاملاً واضح باشد.

چرا توضیحات متای شما اینقدر مهم است؟

زیرا این توضیحات خلاصه ای از محتوای شماست که در نتایج جستجو نمایش داده می شود. بنابراین می تواند در نگاه اول به کاربرانی که نتایج جستجوی شما را دنبال می کنند بگوید، پیوند شما در چه مورد است، بنابراین آنها به راحتی تشخیص می دهند که این مطلب برای آنها مناسب است یا خیر. بنابراین مهم است که کلمه کلیدی مورد نظرتان را در این محتوا خلاصه کنید وگرنه ممکن است کاربران روی نتیجه کلیک نکنند. البته اگر کلمه کلیدی شما در توضیحات متا نباشد ، ممکن است در وهله اول در نتایج جستجو نشان داده نشود.

6. پست های خود را طولانی تر کنید

همانطور که گفته شد، قصد کاربر برای گوگل حیاتی است. به همین دلیل غول جستجو عاشق ارسال نتایج درست توسط متخصصان است زیرا این نوع پست ها به طور کامل اطلاعات جستجوی کاربر را به او نمایش می دهند.

سئو وب سایت خود را با ایجاد محتوای طولانی که شامل همه مواردی است که کاربر می خواهد درباره یک موضوع بداند، بهبود ببخشید.

به عنوان مثال، به جای یک متن 500 کلمه ای در مورد پخت نان با یک دستور العمل طولانی تر و کلمه کلیدی "نحوه پخت نان" ، می توانید در این موضوع بسیار عمیق شوید. پست شما می تواند مواردی از قبیل:

 • تکنیک های ترجیحی برای نحوه پخت نان
 • با کدام تابه ها می توان نان پخت
 • چگونه می توان خمیر را به درستی ورز داد تا به بهترین نتیجه برسد
 • دستورالعمل های برتر پخت نان شما
 • با نان تازه پخته شده چه باید کرد
 • راهکارهایی برای تازه نگه داشتن نان

می بینید که چگونه پستی که با زیر عنوان هایی از این دست بخش بندی می شود، می تواند برای کاربر بسیار مفیدتر از یک دستورالعمل ساده نان باشد. بنابراین، پست وب سایت باید آنقدر طولانی باشد که بتواند ارزش زیادی را برای کاربر قائل شود تا بتواند آنها را در سایت ماندگار کند.
به جای تلاش برای یافتن یک عدد مشخص در تعداد کلمات متن، به تجزیه و تحلیل های خود نگاه کنید و ببینید که واقعاً چه تعداد کلمه برای شما مناسب است. شاید خوانندگان شما با 1000 کلمه یا کمتر ارتباط بهتری برقرار کنند ، یا شاید مجبور باشید برای پرداختن به موضوعات پیچیده ای که در نظر دارید، تعداد کلمات بسیار بیشتری را بنویسید. اما منطقی است که شما برای بخشیدن حداکثر ارزش به کاربرانتان به بیش از 500 کلمه نیاز دارید و تعداد کلمات طولانی تر فرصت بیشتری را برای اضافه کردن کلمات کلیدی خود در سراسر پست را برای شما فراهم می کند.

سئو سایت

7. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای تلفن همراه مناسب است

دستگاه های تلفن همراه یکی از بهترین وسیله ها برای خوانندگان وب سایت ها هستند. طبق آمار دستگاه های تلفن همراه "بیش از نیمی از کل ترافیک وب جهانی" را تشکیل می دهد. در نتیجه، گوگل تمایل دارد برای جلب نظر کاربران از سایتهایی که برای جستجو در تلفن همراه مناسب هستند، طرفداری کند.
در صفحه توسعه دهندگان Google آمده است: اگر وب سایت خود را برای موبایل ریسپانسیو نکرده اید، حتما این کار را انجام دهید. اکثر کاربرانی که از صفحه ی شما بازدید می کنند، احتمالاً از دستگاه تلفن همراه استفاده می نمایند. وبلاگ مرکزی وب مستر گوگل تأیید می کند که رتبه بندی موتور جستجو صفحات ریسپانسیو شده ی تلفن همراه، جایگاه بهتری در رتبه بندی سئو دارند.

نکات تکمیلی سئو

نکاتی که در ادامه بیان می کنیم ارتباط مستقیمی با سئو وب سایت ندارند، اما می توانند تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی صفحه شما داشته باشند.

از دسته ها در وب سایت خود استفاده کنید

بدون سازماندهی مناسب محتوا برای کمک به کاربران در کشف محتوا و ایجاد یک طبقه بندی مناسب برای موتورهای جستجو در زمان خزیدن و سازماندهی محتوا، به نتیجه نخواهید رسید و در نهایت هر دو گروه را گیج خواهید کرد.

 • سردرگمی کاربر باعث می شود بازدیدکنندگان اطلاعاتی را که به دنبال آن هستند پیدا نکنند و باعث افزایش نرخ پرش می شود.
 • سردرگمی موتور جستجو باعث عدم اعتماد موتورهای جستجو و عدم توانایی درک موثر تمرکز کلمات کلیدی ، ارزش محتوا و ساختار سایت می شود.

وب سایت شما باید چند دسته داشته باشد؟

دسته های بسیار زیاد باعث محدود شدن محتوا می شوند و تعداد کم دسته ها محتوا را بسیار عمومی نشان می دهد.

هر پست باید در چند دسته قرار گیرد؟

کارشناسان سئو یک دسته اصلی و یک دسته دوم را پیشنهاد می دهند. این عمل کمک می کند تا خزیدن و کشف محتوای گوگل متمرکز شود.

توجه: اگر دسته بندی را در URL صفحه پست خود دارید ، قرار دادن یک پست در چندین دسته باعث مشکلات محتوای تکراری می شود.

طراحی وب سایت خود را بهبود ببخشید

نمی توانیم به طور دقیق بگوییم که گوگل به کاربران خود و تجربه ای که در وب سایت / وبلاگ شما به دست می آورند، اهمیت می دهد یا خیر؟ ممکن است اصطلاحات "طراحی سایت سئو" یا "طراحی سایت کاربر محور" را شنیده باشید ، اما دقیقا ندانید که این استراتژی ها به چه معنی هستند.

طراحی سایت سئو عملی است برای ایجاد یک وب سایت یا وبلاگ با تمام عناصر اساسی لازم برای داشتن ارزش موتور جستجو در سایت هنگام راه اندازی وب سایت.

طراحی سایت کاربر محور عملی است برای درک قصد کاربران شما و ایجاد بینش در مورد طراحی و محتوای وب سایت شما.

ترکیب این دو استراتژی طراحی سایت می تواند تجربه ای در وب سایت ایجاد کند که بازدید سایت را افزایش می دهد و کاربران را به تعامل و اشتراک مطالب شما سوق می دهد. این امر منجر به افزایش اعتماد به کسب و کار شما و افزایش فروش محصولات یا خدمات شما می شود.

اشتراک مطالب خود را آسان کنید

ایجاد روشی آسان و موثر برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما توسط کاربران هنگام تلاش در جهت برندسازی مهم است. احتمالاً از خود می پرسید که آیا رسانه های اجتماعی بر رتبه بندی موتور جستجو تأثیر دارند یا خیر؟ پاسخ کوتاه بله است ، اما نه به روشی که فکر می کنید.
گوگل بارها گفته است که از Tweets یا سیگنال های اجتماعی مانند اینستا، فیس بوک و... برای رتبه بندی صفحات استفاده نمی کند .اما دیده شده است که موتور جستجو از معیارهای کاربری استفاده می کند بنابراین تقویت شبکه های اجتماعی می تواند به سرعت در رتبه بندی صفحه شما تأثیر گذارد.

دو روشی که باعث می شود شبکه های اجتماعی بر رتبه بندی تأثیر گذارند:

 1. معیارهای کاربر:هنگامی که چیزی با ارزش را به اشتراک می گذارید ، تمایل به اشتراک گذاری چندین برابر می شود و در نتیجه احتمال بازدید محتوای وب سایت شما نیز بالا می رود. این هجوم ترافیک و معیارهای کاربر است که می تواند بر رتبه بندی تأثیر بگذارد.
 2. به دست آوردن لینک ها: این امر بر این فرض استوار است که هرچه افراد در وب سایت یا وبلاگ شما، محتوای با ارزش تری را ببینند، احتمال لینک زدن به آن افزایش می یابد و همینطور آن را با اشخاص دیگر نیز به اشتراک می گذارند.

نکته مهم: دکمه های اشتراک رسانه های اجتماعی را به طور برجسته در وب سایت خود قرار دهید تا اشتراک گذاردن مطالب شما برای خوانندگان بسیار آسان شود.

قبل از نوشتن، یک هدف در ذهن داشته باشید

اگرچه داشتن یک وب سایت می تواند رتبه بندی جستجوی شما را افزایش دهد، اما برای بازدید از هر صفحه مهم ، باید اهدافی را در ذهن داشته باشید.

دقیقاً اهداف خود را در نظر بگیرید. آنها را بنویسید و سپس مهندس معکوس کنید که چگونه آنها را با وب سایت خود به انجام برسانید. هنگامی که به پایان کار نزدیک شدید، می توانید استراتژی بهتری برای آنچه می خواهید، بنویسید. کلمات کلیدی مورد نظر را برای رتبه بندی و موارد دیگر ایجاد کنید.

شما اکنون به استراتژی هایی برای افزایش سئو وب سایت خود رسیده اید. وقت آن است که شروع به نوشتن مطالب ارزشمند و وب سایت بهینه سازی شده برای موتور جستجو باشید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.