8 نکته برای ایجاد پس زمینه های ایده آل طراحی سایت 8 نکته برای ایجاد پس زمینه های ایده آل طراحی سایت

8 نکته برای ایجاد پس زمینه های ایده آل طراحی سایت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 27 مرداد 1399

پس زمینه (background) وب سایت، تصاویر و ترکیب های رنگی، به صفحه طراحی سایت شما جلوه زیبایی می دهند. انتخاب یک پس زمینه ایده آل می تواند داستان برند شما را به درستی منتقل کند. اهمیت انتخاب پس زمینه مناسب در طراحی سایت، مانند لباس هایی است که برای مصاحبه شغلی یا اولین دیدار می پوشید. بنابراین باید در زمان طراحی سایت آن را آنقدر جذاب طراحی نمایید که همه ی افراد در زمان ورود در سایت بمانند. در واقع توجه به پس زمینه ی سایت از جنبه های ظاهری و اساسی طراحی سایت، می باشد، اما این موضوع به تنهایی کافی نیست. درست مثل زمانی که در اولین روز مصاحبه شغلی باید مطمئن شوید که رزومه خود را به درستی در اولین قرار بازگو کرده اید و اطمینان حاصل کنید شخصی که کنار شماست از تجربه حضور در کنار شما لذت برده است. به همین ترتیب، از پیش زمینه های طراحی سایت انتظار می رود که بتواند یک تجربه کاربری خوب  (UX/UI) را به مخاطبین ارائه دهد.

رنگ پس زمینه

مبانی پس زمینه (background) طراحی سایت

قبل از اینکه به بیان نکات گفته شده بپردازیم، لازم است که اصول پس زمینه مناسب در طراحی سایت را بررسی نماییم. دو نوع پس زمینه در طراحی سایت وجود دارد:

پس زمینه بدنه (body)

پس زمینه بدنه، ناحیه ای است که بیشتر صفحه را پوشش می دهد و انتخاب پس زمینه ای مناسب برای تصاویر کامل، تم رنگی طراحی سایت شما را می سازد و اغلب اوقات، این رنگ سفید ساده است.

پس زمینه محتوا

پس زمینه محتوا شامل کل صفحه نمی شود، بلکه فقط فضای اطراف قسمت های مختلف سایت مانند تصاویر یا متن را احاطه می کند. این ساختار به تأکید و جدا کردن بخش های مختلف در طراحی سایت کمک می کند.

توجه به عناصر گرافیکی و تضاد رنگی

توجه به رنگ هدر یا عنوان بالای صفحه در زمان طراحی سایت یک روش مهم برای نشان دادن شخصیت وب سایت شما می باشد. هدرها مکان بسیار خوبی برای استفاده از عناصر چشم نواز، مانند تصاویر یا انتخاب رنگ سازمانی شما هستند. حتماً تضاد رنگی را نیز در نظر بگیرید، تضاد اشتباه می تواند خواندن مطالب در سایت را دشوار کرده و آن را برای بازدید کنندگان غیرقابل دسترس نماید، بنابراین حتما نسبت کنتراست رنگی طراحی سایت خود را بررسی کنید .
استفاده از عناصر گرافیکی، طراحی سایت شما را متمایز می کند و هر کدام از آنها می تواند داستانی از روایت شما را بیان نماید. اما اطمینان حاصل کنید که استفاده از عناصر گرافیکی وب سایت شما اغراق آمیز نباشد، تا شما بتوانید یک تجربه کاربری (UX/UI) را به مخاطبینتان انتقال دهید. در ادامه به بررسی نکات قابل توجه در انتخاب پس زمینه های طراحی سایت خواهیم پرداخت.

1- استفاده هوشمندانه از رنگها در UI 

انتخاب ترکیب رنگی مناسب در پیش زمینه طراحی سایت مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا استفاده درست از آنها در خوانایی سایت شما نقش به سزایی دارند. انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت به عنوان راهی برای جلب توجه ، تحریک احساسات ، ایجاد اشتیاق ، تبدیل محرک ها و کسب وفاداری کاربران عمل می کند.

2- خوانایی تصاویر پس زمینه

تصویر پس زمینه مناسب باید بتواند محتوای شما را به بهترین نحو نمایش دهد اگر کاربران نتوانند محتواهای متنی را به درستی بخوانند مطمئن باشید که تجربه ی کاربری مناسب را از دست خواهید داد. اگر تصویر مناسبی با محتوای سایت پیدا کرده اید اما متن شما در عکس خوانا نباشد، سعی کنید از نرم افزار ویرایش عکس یا CSS استفاده کنید تا مواردی مانند کنتراست، تیرگی یا حتی ماسک های لایه ای را اضافه کنید. در کنار آن می توانید با انتخاب اندازه و نوع قلم مناسب به خوانایی محتوای خود کمک کنید.

3.  استفاده از رنگ های خالص

اگر عکاسی برای سایت و موضوع شغلی شما مناسب نباشد می توانید از یک تک رنگ خالص برای پس زمینه طراحی سایت خود استفاده کنید. استفاده از این پیشنهاد یک روش اجرایی برای اطمینان از خوانایی وب سایت شما است، تا زمانی که تضاد مناسب پیش آید. فقط باید مطمئن شوید که رنگ انتخابی تان با برند و رنگ سازمانی بیزینسی تان هم راستا می باشد. به عنوان مثال، رنگهای گرم مانند قرمز و صورتی تأثیر پرانرژی بر روی کاربر دارند و می توانند برای برندهای بدنسازی بسیار عالی باشند، در حالی که رنگهای خنک مانند سبز و آبی عموما دارای خاصیت آرام بخش هستند و در واقع رایج ترین رنگهای مورد استفاده در طراحی سایت به شمار می آیند.

4- عدم استفاده از تصاویر شلوغ

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد خصوصا هنگام افزودن متن بر روی تصویر که از اهمیت بالایی برخوردار است پیشنهاد ما این است که از تصاویری برای طراحی سایت خود بهره گیرید که بتواند در یک نگاه پیام و داستان شما را منتقل کند. به عنوان مثال، مناظر می توانند تصاویر پس زمینه مناسبی را برای طراحی سایت شما ایجاد کنند، زیرا واضح و با چشم نوازی پیام را منتقل می کنند.

گرافیک طراحی سایت

5.  پس زمینه طراحی سایت مدرن

پس زمینه طراحی سایت دارای اصولی است که می تواند باعث شود طراحی سایت شما مدرن به نظر آید. سعی کنید از برخی ترندهای طراحی سایت، اشکال هندسی ، عناصر سه بعدی ، طرح های رنگی درخشان، حالت تاریک یا از رنگ Pantone سال در طراحی سایت خود استفاده نمایید. البته به یاد داشته باشید استفاده از رنگ هایی مطابق با مد سال  شما را به آپدیت کردن زودتر از موعد سایتتان مجبور می کند.

6. استفاده از انیمیشن

پس زمینه متحرک در طراحی سایت یک روش واقعا خوب برای به چشم آمدن بیشتر وب سایت شماست. فقط به خاطر داشته باشید که استفاده از این تصویر متحرک احتیاج به دقت نظر بسیار دارد. زیرا نباید از بیان موضوع اصلی پیام رسانی تان منحرف شوید. اگر انیمیشن شما پر انرژی و پرتحرک است، ترکیب یک پالت رنگی ظریف نیز ایده مناسبی می باشد.

7.  استفاده از gradient

از جمله مواردی که در دنیای طراحی سایت جذابیت ایجاد می کند  gradientاست. که به عنوان انتقال رنگ شناخته می شود، gradientها یک ترکیب تدریجی از یک رنگ به رنگ دیگر هستند. آنها از لحاظ بصری بسیار جذاب اند و می توانند به عنوان یک پس زمینه مستقل یا یک لایه بر روی عکس مورد نظر شما قرار گیرند.

8. توجه به Responsive بودن طراحی سایت

باید بدانید با وجود اینکه طراحی سایت بر روی دسکتاپ انجام می شود، واقعیت این است که بیشتر محتوای آنلاین شما از طریق دستگاه های تلفن همراه خوانده می شوند. مطمئن شوید که نکات زیر را برای ایجاد یک رابط کاربری مناسب در طراحی سایت در نظر گرفته اید.

  • اندازه دکمه های خود را به اندازه کافی بزرگ کنید تا بتوانند روی تلفن همراه نیز به راحتی کار کنند
  • وب سایت خود را پاسخگو (Responsive) کنید
  • استفاده ازCTA یا Call To Action ها
  • تصاویر و CSS خود را فشرده کنید
  • از فونت های بزرگ استفاده کنید
  • استفاده از متا تگ های مناسب
  • استفاده از فرم های ثبت نام

هنگام انتخاب تصویر پس زمینه وب سایت، حتما تصویری را انتخاب کنید که به احتمال زیاد برای صفحه های کوچکتر نیز سایز مناسبی دارند. به عنوان مثال، یک تصویر با سایز بزرگ ممکن است بر روی تلفن همراه کار نکند.

رسیدن به بهترین پس زمینه در طراحی سایت

انتخاب پس زمینه مناسب می تواند طراحی سایت شما را از سطح معمولی ​​تا طراحی سایت با شکوه سوق دهد. به یاد داشته باشید که تجربه کاربری همه چیز است، بنابراین رنگ ها و تصاویری را انتخاب کنید که با بازدید کنندگان خود صحبت می کنند و اطمینان حاصل کنید که هنگام انتخاب تصویر پس زمینه وب سایت ، می توانید متن را بر روی آن به آسانی بخوانید. رنگ های پس زمینه خالص را در نظر بگیرید، از تصاویر به هم ریخته به هر قیمتی پرهیز کنید و به فکر ایجاد یک gradient یا اشکال هندسی در طراحی سایت باشید، تا سایتتان مدرنتر به نظر آید. در صورت امکان حتما از انیمیشن در طراحی سایت استفاده کنید و مطمئن باشید همیشه پس زمینه ای را انتخاب کرده اید که مقیاس خوبی برای صفحه های کوچکتر داشته باشد. از همه مهمتر، به یاد داشته باشید که در طراحی سایت، هیچ قانون مطلقی وجود ندارد. آنچه مهم است تجربه کاربر شما است، از این نکات به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و به بازخوردهای هنری خود اعتماد کنید.

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.