9 قدم برای برنامه ریزی ساختار وب سایت 9 قدم برای برنامه ریزی ساختار وب سایت

9 قدم برای برنامه ریزی ساختار وب سایت

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 12 دقیقه 12 مهر 1399

دلیل لزوم برنامه ریزی برای ساختار یک وب سایت، دقیقا مانند این است که شما بدون برنامه خانه ای نمی سازید، بنابراین نمی توانید وب سایت خود را نیز بدون برنامه ریزی از قبل تعیین شده طراحی کنید. برنامه ریزی مناسب می تواند به بهبود تجربه کاربر، سئو، پیوند داخلی و سادگی در استفاده، کمک کند.

شما باید بدانید که برنامه ریزی یک ساختار فقط در مورد طراحی سایت اصلی نیست، بلکه در مورد وبلاگ ها صفحات فرود، انتخاب لینک های داخلی و ... نیز می باشد.

 

بهبود تجربه کاربری، وب سایت های شما را بهبود می بخشد

اگر سایت به گونه ای طراحی شده باشد که بازدید کنندگان بتوانند به راحتی به تمام قسمت های سایت دسترسی داشته باشند. تجربه کاربری نیز افزایش خواهد یافت. از همه مهمتر بازدید کننده مدت طولانی تری در سایت شما می ماند. این موضوع تأثیر مستقیمی در سئو سایت شما خواهد داشت. موتورهای جستجو به بررسی داده هایی مانند bounce rate و زمان صرف شده در وب سایت می پردازند، در نهایت هرچه بازدید کننده در وب سایت شما بیشتر بماند وب سایت شما در موتورهای جستجو بهتر عمل می کند.
بنابراین اطمینان حاصل کنید که پیمایش شما منطقی است و بازدیدکنندگان می توانند صفحات مهم را سریع و راحت پیدا کنند. برنامه ریزی ساختار به شما کمک می کند، تا بتوانید صفحات خود را هدفمند ایجاد کنید.

یک ساختار خوب باعث راحت تر دیده شدن وب سایت می شود

برای اینکه وب سایت شما در یک موتور جستجو نشان داده شود، وب سایت باید توسط خزنده های وب قابل دسترسی باشد. یکی از عوامل کمک کننده برای اینکه خزنده های وب صفحات را کشف کنند، ساختار خوبی است که وب سایت به نمایش می گذارد. در غیر اینصورت خزنده ها قادر به یافتن هر صفحه در وب سایت شما نخواهند بود. بنابراین داشتن یک نقشه سایت بسیار مهم می شود.

داشتن یک ساختار سایت خوب، باعث ارتقا سئو می شود

توجه به ساختار در سئو سایت بسیار کمک کننده است. زیرا اگر شما ساختار خود را به درستی برنامه ریزی کنید، گروههای محتوایی خود را نیز برنامه ریزی خواهید کرد و با این کار روش بهتری برای دیده شدن در موتورهای جستجو و ارتباط محتوای خود به دست خواهید آورد. هدف شما هنگام ایجاد گروه های محتوایی، ایجاد پیوندهای داخلی با این صفحات می باشد.

مهمترین بخش این است که شما بدانید کدام صفحات بیشترین بک لینک را دریافت می کنند، بنابراین امتیازاتی که قرار است برای کاربران در نظر بگیرید را به همان صفحه منتقل می کنید. در نهایت می بینید که معمولاً اکثر لینک ها به صفحه اصلی شما می آیند. بنابراین بهتر است از آنجا لینکی به خدمات و وبلاگ خود داشته باشید.
خوب است که ساختار صفحه اصلی خود را به عنوان یک صفحه پیش نمایش از آنچه انجام می دهید و ارائه می کنید به نمایش گذارید.

برنامه ریزی ساختار وب سایت در تعیین اهداف و نتایج پیش بینی شده

بعد از اینکه ساختار وب سایت خود را طراحی کردید، در مورد رقبا و کلمات کلیدی خود نیز تحقیق کنید. به این ترتیب می توانید پایه خوبی برای برنامه ریزی جهت یابی سایت و برنامه و ساختار محتوای خود به دست آورید. با داشتن همه اینها تخمین می زنید که چه میزان از ترافیک را می توانید بدست آورید.

اگر در حال انجام طرحی برای یک وب سایت جدید هستید، تمرکز خود را بر روی ساده ترین کلمات کلیدی با بیشترین بازدید جستجو گذارید. که این موضوع به زبان و منطقه شما بستگی دارد. اما اگر می خواهید برای رسیدن به ترافیک بیشتر اطمینان حاصل کنید، می توانید با هزینه ی بیشتر این میزان از نرخ کلیک را به دست آورید. ببینید همه چیز به هم متصل است، بنابراین می توانید برای موفقیت واقعی وب سایت خود برنامه ریزی کنید.

چرا ایجاد یک ساختار ساده و نقشه سایت ساده کافی نیست؟

با ایجاد یک ساختار وب سایت، لیستی از صفحات و عناوین را در مقابل خود خواهید داشت. همچنین، با توجه به اینکه از قبل توضیحات صفحات خود را می دانید. بهتر است که برای آنها برنامه ریزی داشته باشید.

این بدان معنی است که شما موارد زیر را نخواهید داشت:

  • توضیحات صفحات از دست رفته
  • عناوین تکراری
  • عدم کپی توضیحات صفحه

واقعیت این است که با انجام تحقیقات و ساختار سایت قبل از طراحی سایت، خواهید دانست که مشتریان بالقوه شما در کجا و چه چیزی را جستجو می کنند و چگونه با رقبای خود مقایسه می شوید.
بنابراین می بینید که، فقط یک نقشه سایت ساده و یک ساختار کافی نیست. با تحقیق انجام شده خواهید دانست که دقیقاً چه صفحاتی ایجاد کنید، ساختار وب سایت چگونه خواهد بود و به چه محتواهایی نیاز خواهید داشت. برنامه ریزی پیش رو در خصوص بازاریابی محتوا بسیار با اهمیت می باشد.

گام های اساسی برای ایجاد ساختار وب سایت

در ادامه خواهید آموخت که چگونه برنامه ریزی کنید و چه مراحلی را باید برای بهره مندی بیشتر در کسب نتیجه به دست آورید. همچنین باید بدانید که برای وب سایت جدید یا وب موجود که به طراحی مجدد نیاز دارد چه کاری انجام دهید.

1. با دریافت بینش های اساسی، کسب و کار خود را شروع کنید

دریافت این بینش به معنای شناختن حرفه خودتان است. بنابراین فقط مهم نیست که شما با یک طراح یا هر کسی که وب سایت شما را ایجاد می کند صحبت کنید. شخصی که بیشترین شناخت را در مورد تجارت شما دارد، خودتان هستید. اگر می خواهید وب سایت شما به درستی و اصولی انجام شود سوالات زیر را پاسخ دهید.

  • در چه صنعتی مشغول هستید؟
  • رقبای شما چه کسانی هستند؟
  • کدام محصولات یا خدمات را می فروشید؟
  • محدوده قیمت چقدر است؟
  • گزینه های پیشنهاد تجاری شما چیست؟

با این کار نقطه شروع شما مشخص می شود. این اطلاعات اساسی به طراح اطمینان می دهد تا بتواند در مقایسه با رقبا و موقعیت شغلی شان بهترین طراحی را ایجاد کنند. همچنین نشان می دهد که شما چگونه از رقبا متمایز می شوید. تمام این موارد اصول اولیه ای است که شما برای انجام تحقیقات مناسب در مورد کلمات کلیدی نیاز دارید.

 

2. شروع به تحقیق در مورد کلید واژه خود کنید

قدم بعدی انتخاب و تحقیق در مورد کلمات کلیدی می باشد. افزایش ترافیک سایت می تواند باعث افزایش درآمدتان شود. برای به دست آوردن بهترین کلمات کلیدی می توانید از ابزارهای رایگان استفاده کنید که به شما در درک درست کار و روند طراحی سایتتان کمک می کنند در عین حال ابزارهای پولی داده های بیشتری دارند که هنگام تحقیق برای کلمات کلیدی کسب وکار، امتیاز بیشتری به شما می دهند.
اولین کاری که باید انجام دهید نصب یک افزونه  درGoogle Chrome یا Mozilla Firefox به نام Keywords Everywher است. این ابزار حجم جستجو و رقابتی را که با آن روبرو هستید به شما نشان می دهد. به عنوان مثال شما یک تجارت فیزیوتراپی دارید و می خواهید یک وب سایت جدید داشته باشید. در این مورد ، باید اصطلاح اصلی فیزیوتراپی را جستجو کنید.

شما می توانید حجم جستجو، هزینه هر کلیک و رقابت را به دست آورید. اما ممکن است این همان چیزی نباشد که شما به دنبال آن هستید. احتمالاً این کلیدواژه اصلی وب سایت های رقیب شما نیز خواهد بود. در مرحله بعدی، اصطلاحات مرتبط را که معمولاً در پایین صفحه جستجوی گوگل هستند بررسی کنید. این اصطلاحات، بر اساس حجم جستجو و رقابت، می باشد که می توانید آنها را ذخیره کنید.
در مرحله بعدی، ببینید با نوشتن این کلمات کلیدی چه کلید واژه هایی برای شما پیدا می شوند اینها را نیز ذخیره کنید. در کلمات کلیدی که از این روش به دست می آورید یک ویژگی خوب وجود دارد که به شما نشان می دهد افراد به دنبال چه چیز دیگری می گردند و این معمولاً یک لیست طولانی است.

در نظر داشته باشید که این موضوع بدان معنی نیست که همه این کلمات کلیدی برای شما مناسب هستند. بلکه در این مرحله، شما فقط باید به دنبال ایده ها و کلمات کلیدی باشید که بتواند به شما در کسب نتیجه بهتر کمک کنند. برای انجام این کار کلمات کلیدی خود را یک به یک گوگل کنید و سپس بروید و آنهایی را که دوباره پیدا کردید ، جستجو کنید.
مطمئن شوید که تمام این اطلاعات را ذخیره کرده اید. همانند کلمات کلیدی، شما به دنبال این هستید که ابتدا ترافیک اولیه را بدست آورید تا بتوانید عملکرد وب سایت تان را افزایش دهید. تمام این تحقیقات درباره کلمات کلیدی به شما نشان می دهد که چه هدف جستجو در پشت آنها وجود دارد و چه نوع پست هایی را باید برنامه ریزی کنید.

3. ساختار آدرس اینترنتی وب سایت های خود را ایجاد کنید

معمول ترین ساختار آدرس اینترنتی به این شکل است. شما یک صفحه اصلی ، خدمات ، درباره ما ، منابع ، وبلاگ و تماس با ما دارید. این سلسله مراتب ، ساختار آدرس اینترنتی و پیمایش اصلی شما را نشان می دهد. از این طریق ، می توانید ساختار آدرس اینترنتی خود را به راحتی دریافت کنید.
Doodco.com/درباره-ما
Doodco.com/خدمات

رعایت این موضوع باعث بهبود کارایی در سئو سایت شما می شود و برای بازدیدکنندگان جذابیت بیشتری خواهد داشت. در صورت امکان از کلمات کلیدی در آدرس اینترنتی و به خصوص در پست های وبلاگ خود استفاده کنید. هنگام ایجاد ساختار آدرس اینترنتی خود، اطمینان حاصل کنید که از خط تیره (-) استفاده می کنید همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید و به هیچ عنوان از زیر خط (_) استفاده نکنید.
رعایت این موضوع برای سئو و تجربه کاربری شما بهتر است. اما شاید بپرسید که در مورد یک وب سایت تجارت الکترونیکی چطور؟ مطمئناً در این سایت موارد شما دسته بندی های خاص خود را خواهد داشت، که می توانید با رعایت همین اصول در ساختار آدرس اینترنتی ناوبری را ایجاد نمایید.

4. ایجاد یک پیمایش ساده و منطقی

اگر ساختار وب سایت خود را همانطور که در بالا نشان داده شده است برنامه ریزی کنید، در ایجاد پیمایش برای وب سایت خود مشکلی نخواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که صفحات اصلی شما به راحتی قابل دسترسی هستند. به این معنی که کاربر شما برای یافتن اطلاعاتی که به دنبال آن است خود را در صفحات غرق نکند.

5. با HTML و CSS پیمایش خود را ایجاد کنید

امن ترین راه خزنده ها برای اینکه بتوانند ناوبری شما را بخوانند ، ایجاد ناوبری با HTML و CSS است. از JS ، flash ، AJAX  استفاده نکنید، زیرا می توانند دسترسی به ناوبری شما را محدود کنند و این برای سئو بد خواهد بود.
عناصر زیادی را در ناوبری سطح بالا خود قرار ندهید زیرا هم گیج کننده خواهد بود، هم UX یا تجربه کاربری شما را از بین می برد. احتمالا پیمایش، تا انتهای سایت و فوتر انجام می گیرد. با این حال، بهترین توصیه این است که در پاورقی یا فوتر لینک های دیگری مانند سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط و ضوابط را وارد کنید.

6. یک نقشه سایت برای وب سایت خود ایجاد کنید

اگر همه کارهایی که گفته شد را انجام داده اید می توانید نقشه سایت را نیز برنامه ریزی کنید. در واقع همه صفحات وب سایت شما در یک فایل هستند که به طور مداوم به روز می شوند. مسئله این است که اکثر موتورهای جستجو از نقشه سایت برای مطلع شدن از صفحات جدید استفاده می کنند. همچنین به موتور جستجو کمک می کند تا در صورت نداشتن صفحه، صفحات خود را سریعتر فهرست کند.
ابزارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما بیشتر CMS ها پلاگینی برای ایجاد آن نصب کرده اند.

نتیجه

اکنون که ساختار وب سایت خود را به دست آورده اید، می توانید با بازدید بالقوه ی خوب و استراتژی محتوای اولیه، ترافیک بالایی را به دست آورید. اگر مطمئن باشید که وب سایت شما پایه محکمی دارد و می توانید رشد خود را بر روی آن ایجاد کنید، نتایج سئو بهتری کسب خواهید کرد و در نتیجه رتبه بالاتری خواهید داشت. همیشه از قبل برنامه ریزی کنید و سپس به سراغ ایجاد طراحی و نحوه ظاهر وب سایت بروید. به این ترتیب به خود اطمینان می دهید که وب سایت تان پتانسیل رشد در صورت لزوم را خواهد داشت.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.