Bounce rate یا نرخ پرش چیست؟ Bounce rate یا نرخ پرش چیست؟

Bounce rate یا نرخ پرش چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 16 آذر 1399

Bounce rate و یا نرخ پرش به درصد بازدیدکنندگانی گفته می شود که بدون انجام اقدامی مانند کلیک کردن روی پیوند، پر کردن فرم یا خرید ، از یک صفحه وب خارج می شوند. نرخ پرش به سه دلیل اصلی مهم است:

 1. شخصی که از سایت شما بازدید می کند و هیچگونه فعالیتی در سایت انجام نمی دهد. بنابراین با رفع موارد جلوگیری از فعالیت کاربران در سایت، می توانید نرخ تبدیل خود را نیز افزایش دهید.
 2. نرخ پرش ممکن است به عنوان یک عامل رتبه بندی گوگل و سئو مناسب استفاده شود. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که نرخ پرش با رتبه بندی گوگل در صفحه اول ارتباط نزدیک دارد.
 3. نرخ پرش بالا به شما این امکان را می دهد که بدانید سایت شما (یا صفحات خاصی در سایت شما) دارای مشکلاتی در رابطه با محتوا ، تجربه کاربر ، طرح صفحه یا نوشتن متن است.

نرخ پرش متوسط چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده، متوسط دامنه نرخ پرش بین 41 تا 51 درصد است. با این حال ، نرخ پرش "طبیعی" بستگی زیادی به کسب کار شما و ترافیک سایت شما دارد. همانطور که مشاهده می کنید ، سایت های تجارت الکترونیک با کمترین میانگین نرخ پرش (20-45٪) فعالیت می کنند. در حالی که وبلاگ ها دارای نرخ پرشی تا 90٪ هستند.

بنابراین اگر می خواهید بفهمید نرخ پرش خوب چیست ، مطمئن شوید که سایت خود را با سایت های دیگر در گروه خود مقایسه می کنید. همچنین ، منابع ترافیک سایت شما به طور چشمگیری بر نرخ پرش سایت شما تأثیر می گذارد. به طور مثال در تحقیقات اخیر انجام شده ، ایمیل و ترافیک ارجاع کمترین نرخ پرش را دارند. از طرف دیگر ، تبلیغات بصری و ترافیک شبکه های اجتماعی تمایل دارند که نرخ پرش فوق العاده بالایی داشته باشند.

نرخ پرش در مقایسه با نرخ خروج

نرخ خروج با یک تفاوت عمده مشابه نرخ پرش است:

نرخ پرش درصد افرادی است که در یک صفحه قرار می گیرند و خارج می شوند. نرخ خروج به درصد افرادی گفته می شود که صفحه خاصی را ترک می کنند (حتی اگر ابتدا در آن صفحه قرار نگرفته باشند).
به عنوان مثال ، کسی در سایت شما در صفحه A وارد می شود. و چند ثانیه بعد دکمه برگشت مرورگر خود را می زدند. این یک پرش است .
از طرف دیگر ، بگذارید بگوییم شخصی از سایت شما در صفحه A وارد می شود. سپس ، روی صفحه B کلیک می کنند. و پس از خواندن صفحه B ، مرورگر خود را می بندند.
از آنجا که آن شخص بر روی چیزی در صفحه A کلیک کرده است ، این یک نرخ پرش در صفحه A. نیست و از آنجا که ابتدا در صفحه B قرار نگرفتند ، در صفحه B نیز نرخ پرش محسوب نمی شود.

همانطور گفته شد ، زیرا آن شخص سایت شما را در صفحه B ترک کرده است ، این امر نرخ خروج صفحه B را در گوگل آنالیتیکس افزایش می دهد و اگر صفحه ای در سایت خود با نرخ خروج بسیار بالا مشاهده کردید ،باید بدانید که این یک مشکل قابل رفع است. با این کار، در اینجا یک مقایسه همزمان با نرخ پرش و نرخ خروج وجود دارد.

چرا مردم باعث نرخ پرش می شوند؟

قبل از اینکه به مراحل خاصی برای کاهش نرخ پرش سایت بپردازیم ، درک مهمترین دلایل نرخ پرش و خروج فوری افراد از سایت مهم است.

 • صفحه مناسب انتظارات کاربران نیست: به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما به دنبال مخلوط کن جدیدی هستید. بنابراین شما در گوگل عبارت "خرید مخلوط کن با حمل و نقل رایگان" را جستجو می کنید. شما تبلیغی را می بینید که می گوید "مخلوط کن با ارسال رایگان". و روی آن کلیک می کنید.
  اما وقتی روی تبلیغ کلیک می کنید ، به جای یک صفحه فرود در مورد مخلوط کن های مختلف ، در صفحه اصلی سایت وارد می شوید. چه اقدامی انجام می دهید؟؟ برای یافتن یک صفحه صد در صد مرتبط با مخلوط کن ، دکمه برگشت را خواهید زد و به صفحه SERP گوگل بر می گردید.
 • طراحی نامناسب: طراحی نامناسب می تواند نرخ پرش شما را افزایش دهد. افراد در درجه اول سایت شما را بر اساس طراحی و محتوا قضاوت می کنند.
 • UX بد: بله ، سایت شما باید با تجربه کاربری مناسب خوب به نظر برسد. اما استفاده از سایت نیز باید بسیار آسان باشد. هر چقدر مطالعه و پیمایش در وب سایت شما برای افراد آسان تر باشد ، به طور کلی نرخ پرش شما کمتر خواهد بود.
 • صفحات با محتوای مناسب: ارائه محتوای درست و دقیق با توجه به عنوان صفحات و مطالبی که کاربران به دنبال آن هستند می تواند نرخ پرش شما را کاهش چشمگیری دهد.

چگونه نرخ پرش خود را بهبود ببخشیم

 • قرار دادن ویدیو در صفحات : قرار دادن ویدیو در سایت موجب می شود حضور کاربران در سایت دو برابر افزایش یابد و همین موضوع سبب کاهش نرخ پرش می شود. در حقیقت، ما اخیراً تفاوت در نرخ پرش را برای صفحات دارای ویدیو و بدون آن تجزیه و تحلیل کردیم. داده ها نشان می دهد که نرخ پرش صفحات دارای ویدیو به میزان قابل توجهی ، 11 درصد پایین تر در مقایسه با صفحات بدون فیلم است.
 • محتوای جذاب: ایجاد محتوای جذاب یکی از بهترین روش ها برای کاهش نرخ پرش در صفحات فرود و وبلاگ ها است. ابتدا بخشی از صفحه خود را که اصلا جذاب نیست، پیدا کنید ما این بخش ها را در اصطلاح بخش های مرده می نامیم. خیلی از سایت ها دارای بخش های حوصله سر بر و بخش های مرده هستند که کاربران در آن بخش ها هیچ اقدامی انجام نمی دهند. بعد از پیدا کردن این بخش ها اضافه کردن عبارات برجسته که نظر کاربران را به خود جلب کند اولین اقدام است.

به طور مثال استفاده از عباراتی مانند:

 • سوال این است
 • علاوه بر آن ...
 • نکته مهم این است که ...

و مواردی مشابه گزینه های بالا البته با توجه به نوع محتوا و کسب کارتان باید عبارات مرتبط و همچنین جذابی را انتخاب کنید.

 • سرعت بارگذاری: تجزیه و تحلیل گوگل از 11 میلیون صفحه فرود نشان داد که سرعت بارگیری آهسته با نرخ پرش بالاتر ارتباط مستقیم دارد. این امری کاملا طبیعی است امروزه کاربران آنلاین وقت کمتری برای سایت های کند می گذارند. با استفاده از ابزار های آنلاین ، می توانید سرعت سایت خود را به طور کامل تجزیه تحلیل کنید و مواردی که باعث کاهش سرعت سایت می شوند را بر طرف نمایید.
 • ایجاد محتوایی روان: استفاده از متن روان و قابل خواندن از عوامل دیگر افزایش حضور کاربران در سایت است. همچنین وجود فونت مناسب ایجاد پاراگراف های کوتاه، کاربر را به خواندن بیشتر، ترغیب می کند. و در نتیجه سبب کاهش نرخ پرش می شود.

نکات ذکر شده از مهمترین عوامل ایجاد نرخ پرش است البته موارد دیگری نیز وجود دارد اما سعی کردیم مهمترین عوامل افزایش نرخ پرش در سایت و اصلاح آن را ذکر کنیم. به یاد داشته باشید با ایجاد بهینه سازی یا سئو درست و شناخت مخاطبان اصلی سایت ، نرخ پرش سایت می تواند کاهش چشمگیری داشته باشد.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.