cms چیست ؟ cms چیست ؟

cms چیست ؟

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 3 دقیقه 2 دی 1399

اگر بخواهیم ساده صحبت کنیم می توانیم بگوییم که یک سامانه مدیریت محتوا، سامانه ای است که محتویات سایت را مدیریت می کند. این سیستم که در وب به نام CMS شناخته می شود، مخفف Content Management System است که یک نرم افزار تحت سرور است و به مدیر سایت اجازه می دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی مجدد سایت تغییردهد.

در واقع شرکت طراح سایت یک بار سیستم CMS را طراحی و برنامه نویسی می کند و سپس ظاهر سایت طراحی شده را برای مدیریت ساده تر کاربر روی آن قرار می دهد. کاربر به راحتی می تواند صفحاتی را از آن کم یا به آن اضافه یا ویرایش کند. برای درک بیشتر کارایی می توان این سیستم را با یک سیستم ثابت هم چون HTML مقایسه کرد. هنگامی که در سایت از صفحات ثابت HTML استفاده می شود، برای به روز کردن آن ابتدا باید صفحه موجود قبلی را دانلود کرد، سپس تغییرات مورد نظر را روی آن اعمال و سپس صفحه جدید را دوباره روی سرور آپلود کرد و فقط افرادی که کدهای دسترسی لازم برای این کار را در اختیار دارند می توانند این عمل را انجام دهند. هم چنین برای این منظور باید از برنامه های جانبی و کمکی استفاده کرد. در حالی که با در اختیار داشتن یک سیستم پویا و دینامیک مثل CMS کاربر قادرخواهد بود به سادگی مطالب موجود در سایت خود را به روز کند.سیستم های وب مدیریت محتواWCM ، WCMS و یا Web CMS یک سیستم نرم افزاری مدیریت محتوا (CMS) است، که به عنوان یک برنامه تحت وب برای پیاده سازی، ساخت و مدیریت محتوای HTML شناخته و از آن برای مدیریت و کنترل، محتویات وب (اسناد HTML و تصاویر مربوطه) استفاده می شود.

مزایای سیستم مدیریت محتوا CMS

سیستم مدیریت محتوا (CMS) تحولی شگرف در زمینه طراحی و مدیریت سایت های اینترنتی به شمار می آید. امروزه توقع کاربران سایت ها بسیار بالا رفته است و دیگر مرور سایت هایی با صفحات ثابت و راکد هیجانی در کاربران به وجود نمی آورد. سطح توقع کاربران امروزی سرعت در تغییر و به روزرسانی اطلاعات است و ارائه مطالب و اطلاعات جدید در هر بار رجوع کاربران به سایت می تواند آن ها را پای بند سایت کند.

امروزه سیستم های مدیریت محتوای متنوعی در دنیا موجود است وجود دارد که برخی از آنها استفاده های چند منظوره و برخی تنها مناسب برای فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده اند . از محبوبترین سیستم های مدیریت محتوا می توان به Wordpress , Joomla , Drupal , Shopify , Magento , Prestashop و ... موارد دیگر می توان اشاره کرد.

تیم دودکو با در نظر گرفتن نیاز مشتریان و پس از سال ها تجربه و بررسی نیاز کاربران و با در نظر گرفتن ایجاد یک سیستم مدیریت محتوای ساده و کاربردی CMS اختصاصی خود را طراحی نمود است. این سیستم چند منظوره با دارا بودن قابلیت های متنوع توانایی مدیریت انواع سایت های شرکتی و فروشگاهی را دارد.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.