HTTP در مقابل HTTPS چرا باید از گواهی SSL استفاده کنید؟ HTTP در مقابل HTTPS چرا باید از گواهی SSL استفاده کنید؟

HTTP در مقابل HTTPS چرا باید از گواهی SSL استفاده کنید؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 15 دقیقه 13 مهر 1399

در این مقاله قصد داریمHTTP  را در مقابل HTTPS بررسی کنیم. همچنین دلایلی را که مربوط به استفاده بهتر از پروتکل HTTPS می باشد را برای شما بیان نماییم. و مزایای گواهینامه HTTPS و SSL را به شما نشان دهیم. لینک هایی وجود دارد که می توانید آنها را به صورت رایگان تهیه کنید و نحوه نصب را با سهولت انجام دهید. همچنین مشکل اصلی تغییر جهت از HTTP به HTTPS را در سایت مشاهده خواهید کرد.

اگر اصرار گوگل دلیل خوبی برای تغییر به HTTPS و نصب گواهی SSL برای شما نباشد، اما نظر بازدیدکنندگان تان مهم خواهد بود. بعداً خواهید فهمید که پروتکل HTTPS همچنین می تواند در سرعت وب سایت و در نهایت بهبود سئو به شما کمک کند.  HTTPS نه تنها برای ایمن سازی در نظر گرفته شده است، بلکه می تواند از راه های دیگر به شما کمک کند. زمانی که شما ارتباط خود را با بازدیدکنندگان تضمین می کنید، گوگل نیز به عنوان پاداش رتبه بندی شما را کمی تقویت می نماید.

این امر از اول ژانویه 2017 که گوگل شروع به بازرسی پروتکل مورد استفاده سایت های تجارت الکترونیک و بعدا سایت های دیگر نمود، از اهمیت ویژه ای برخوردار شد. در صورت عدم استفاده از پروتکل HTTPS به مردم در مورد اتصالات نا امن هشدارهایی را نشان خواهد داد. در ادامه یک راهنمای عالی در مورد انتقال HTTP به HTTPS آورده شده است که می تواند به شما بیشتر کمک کند.

پروتکل امنیت داده ها

آیا به HTTP در مقابل HTTPS نیاز دارید؟

چندی پیش، بیشتر سایتهای تجارت الکترونیکی ازHTTP  استفاده می کردند. به تازگی ، همانطور که گوگل اعلام کرده است که همه وب سایت ها را برای دریافت گواهی SSL بررسی می کند ، مردم در مورد آن کمی دقیق تر شده اند. سایتهای تجارت الکترونیکی از پروتکل HTTPS (گواهی SSL) استفاده می کردند زیرا درگاه پرداخت امن را ارئه می دهند. با استفاده از پروتکل HTTPS داده های ارسالی از خریدار به صاحبان تجارت ایمن تر پیش می رود. این بدان معناست که هیچ کس نمی تواند اعتبار کارت ها را بدزدد و از کارت اعتباری سواستفاده کند.
اگر از منظر دیگری به این وضعیت نگاه کنیم، این بدان معناست که همه وب سایت های دیگری که از پروتکل HTTP استفاده می کنند دارای اتصال ناامن هستند. شما می توانید از طریق اینترنت، اطلاعات خود را در معرض دید هر کسی قرار دهید. لزوماً ، اگر کسی بخواهد، می تواند داده ها را رهگیری و حتی آنها را دستکاری کند.

به همین دلیل است که من توصیه می کنم به HTTPS بروید و یک گواهینامه SSL دریافت کنید. اگر سایت تجارت الکترونیکی دارید باید گواهینامه SSL را بخرید و به پروتکل HTTPS بروید. حتی اگر شما سایتی دارید که نمایندگی تجارت شماست و وبلاگی در آن وجود دارد، باز هم باید حداقل یک نسخه رایگان از گواهینامه SSL دریافت کنید و از امنیت اتصال محافظت نمایید. همچنین با این روش از نظر بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه سایت قابل اعتماد خواهید بود.

 تفاوت بین HTTP و HTTPS

پروتکل HTTP یا پروتکل انتقال متن Hypertext ساختاری است که توسط مدیران اولیه اینترنت برای ارسال و دریافت داده مورد توافق قرار گرفته است و اغلب برای بازیابی وب سایت های HTML استفاده می شوند. HTTP فاقد این حالت است. این بدان معناست که به دلیل استفاده از داده های کمتر، تنها مشکل HTTP این است که ، هنگامی که همه می دانستند چگونه از طریق HTTP داده ارسال کنند، رهگیری پیام ها کار سختی نبود. همین امر منجر به معرفی گواهینامه های SSL  شد. همچنین پروتکل HTTPS ایمن سازی ارتباط بین بازدید کننده و وب سایت شما (سرور) است.
باید خاطرنشان کنیم که داشتن اتصال HTTPS مانع از حمله سایت شما توسط هکرها نمی شود. برای این موضوع، ما باید نوع دیگری محافظت را انجام دهیم.

HTTPS چگونه از اتصال به بازدید کننده شما محافظت می کند

تفاوت اصلی بین HTTP و HTTPS گواهی SSL است. این گواهی رمزگذاری اتصال بین دو رایانه را امکان پذیر می کند. وقتی اتصال را رمزگذاری می کنیم، در واقع آن را ایمن نگه میداریم. یا بهتر است بگوییم، ما از داده های منتقل شده بین دو کامپیوتر محافظت می کنیم تا توسط شخص ثالث دیده نشود. شخص ثالث همچنان می تواند آنها را رهگیری کند، اما بدون کد مورد توافق هر دو رایانه ، آنها نمی توانند کاری با آن انجام دهند، زیرا فقط کامپیوتر بازدید کننده و سرور شما کلید خواندن داده ها را دارند. این دو رایانه برای هر جلسه در مورد این کلید توافق دارند. این اتصال به وب سایت، قبل از ارسال داده از طریق اینترنت رمزگذاری می شود.

به بیان ساده تر در ابتدا ، اینترنت برای انتقال داده های تحقیقاتی بین دولت و آزمایشگاه های دانشگاه ایجاد شده بود ، این اینترنت برای انجام همه کارهایی که امروز انجام می دهیم طراحی نشده است.  به همین دلیل دامنه برنامه ریزی شده آن کمتر بود. با این حال، با رشد اینترنت و ظهور وب سایت ها و تجارت الکترونیکی به جریان اصلی ، نیاز به اتصال ایمن نیز پدیدار شده است. آیا می توانید تصور کنید که از حساب بانکی خود بدون اتصال ایمن استفاده کنید و تمام داده های شما برای هر کسی در اینترنت قابل مشاهده باشد؟  ما از مرکز داده بانکی خود به کامپیوتر اتصالی نداریم، به همین دلیل ممکن است در معرض خطر باشیم.
اینجاست که گواهینامه های HTTPS و SSL وارد کار شده اند و وظیفه ایمن سازی اتصالات بین رایانه ما و رایانه از راه دور را بر عهده دارند. با بررسی بخشهای مهمی که اتصال ایمن بین دو کامپیوتر را امکان پذیر می کند، کمی بیشتر به این موضوع می پردازیم.

HTTP در مقابل HTTPS Security رمزگذاری شده است

  1.  مرورگر Visitors به ​​وب سایت شما (سرور) متصل می شود که گواهی SSL را نصب کرده و پروتکل HTTPS را فعال کند.سپس مرورگر از سرور درخواست می کند تا خود را شناسایی کند (تأیید اعتبار).
  2.  وب سایت گواهی SSL را با کلید عمومی ارسال می کند. مرورگر کلید عمومی را برای هر کسی که آن را درخواست کند می فرستد.
  3. سپس مرورگر گواهینامه را از طریق CA مختلف بررسی می کند که مطمئن شود، گواهی منقضی یا لغو نشده است. پس از آن ، بررسی می شود که نام مشترک برای وب سایتی که به آن متصل است معتبر باشد. اگر همه چیز بررسی شود، مرورگر به گواهی وب سایت اعتماد می کند. این بدان معناست که مرورگر یک کلید متقارن را که با استفاده از کلید عمومی وب سایتها (سرورها) ایجاد شده، رمزگذاری و ارسال می کند.
  4.  وب سایت (سرور) کلید متقارن جلسه را دریافت کرده و آن را با کلید خصوصی رمزگشایی می کند. برای اینکه مرورگر از شروع جلسه رمزگذاری شده مطلع شود، یک تأیید رمزگذاری شده با کلید جلسه را به عقب می فرستد.
  5. سرور (وب سایت) و مرورگر (بازدید کننده) اکنون روی یک کلید جلسه منحصر به فرد توافق کرده اند. تمام داده های رد و بدل شده بین آنها اکنون رمزگذاری شده و ایمن هستند.

در متن بالا توضیحات نحوه انجام کار را مشاهده می کنید. رمزگذاری توسط رمزگذاری نامتقارن و متقارن انجام می شود.

رمزگذاری نامتقارن، کلید عمومی و خصوصی

در رمزگذاری نامتقارن، یک کلید عمومی و کلید خصوصی مربوطه، اتصال را رمزگذاری می کنند. کلید عمومی برای همه قابل مشاهده است و هر کسی مجاز به استفاده از آن می باشد. این امر منجر به این واقعیت می شود که هرکسی می تواند داده های ارسالی از طریق اتصال را رمزگذاری کند. رمزگشایی فقط توسط کلید خصوصی انجام می شود. از آنجا که کلید خصوصی یک راز است، تنها کاربری که می تواند پیام را ببیند ، کاربری است که پیام برای آن کار می کند.

کلیدهای نامتقارن 1024 یا 2048 بیت هستند. کلیدها می توانند بزرگتر نیز باشند، اما این منطقی نخواهد بود و بندرت استفاده می شود. به طور متوسط ​​رایانه ای که امروزه استفاده می شود برای شکستن گواهینامه 2048 بیتی به 14 میلیارد سال زمان نیاز دارد. حالا بیایید به چیزی نگاه کنیم که همه اینها را سریع و قابل استفاده می کند. اگر فقط از رمزگذاری نامتقارن برای ارسال و دریافت داده استفاده کنیم، باز هم ممکن است در معرض خطر باشیم.

رمزگذاری متقارن، کلید جلسه منحصر به فرد

استفاده از یک کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی داده های ارسالی از طریق اتصال آنها معمولاً 128 یا 256 بیت هستند. تصمیم گیری در مورد اندازه کلید به سرور و قابلیت مرورگر کاربر بستگی دارد. گواهینامه های SSL از قبل تصمیم نمی گیرند که از کدام یک استفاده کنند. کلید متقارن در رمزگذاری SSL برای هر جلسه متفاوت است، حتی اگر از یک مرورگر باشد. به این ترتیب رمزگذاری نامتقارن و متقارن اتصال را ایمن می کند.

بهبود HTTP و HTTPS و رتبه بندی در سئو

گوگل در آگوست 2014 اعلام کرد که پروتکل HTTPS یک سیگنال رتبه بندی خواهد بود. در ابتدا، یک سیگنال کوچک بود، که تأثیر زیادی در رتبه بندی وب سایت شما نداشت. با این حال، پروتکل HTTPS تا اواسط سال 2015 به 20٪ و در ژوئن 2016 به 32،5٪ از نتایج صفحه اول در جستجوی گوگل فعال بود.
می توانید بگویید که این درصد هنوز هم کم است و به آن نیازی ندارید، اما اگر در نظر بگیرید، که گوگل مایل نیست محتوای با کیفیت را فدای ارتقا رتبه بندی صفحات کند گواهینامه های SSL را اجرا کرده و به HTTPS تغییر می دهید تا امتیاز مثبتی در خصوص اشتباهات محتواهای نوشته شده برای خود کسب کنید.

همچنین، یک شاخص خوب که HTTPS  نشان می دهد این است که می تواند با محتوای با کیفیت، رتبه بندی شما را بهبود بخشد، تحقیق انجام شده ای نشان می دهد، از 1 میلیون سایت که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است، با اجرای پروتکل HTTPS  توانسته اند رتبه بهتری در گوگل به دست آورند. وی همچنین اظهار داشت که این سیگنال با رتبه بندی کاملاً قوی و سئو بهینه قابل دسترس است. علاوه بر این، گوگل اعلام کرد که تمرکز خود را در ایجاد مکان امن تر در وب نشان می دهد و ارزش بیشتری به HTTPS  داده می شود که در این موضوع شکی نیست.

گواهینامه ssl

HTTP ، HTTPS و گواهی SSL

در اینجا باید تصمیم بگیرید که آیا شما گواهینامه SSL را خریداری می کنید یا از نسخه رایگان آن بهره مند می شوید؟ بستگی دارد که چه نوع وب سایتی داشته باشید. اگر بودجه کافی دارید، بدون توجه به نوع وب سایت، آن را بخرید. ممکن است همه نتوانند چنین کاری انجام دهند. به همین دلیل در بالا به آن اشاره کردیم، که این بستگی به نوع وب سایتی دارد که شما مالک آن هستید. به این معنی که اگر وب سایتی داشته باشید که یک وبلاگ کوچک باشد یا فقط نمایانگر تجارت شما باشد، یک گواهینامه SSL رایگان کافی است.

حال که فهمیدیم برای چه مواردی می توان از گواهی رایگان استفاده کرد، بیایید ببینیم چه زمانی باید یک گواهینامه حق بیمه SSL خریداری کرد. درصورتی که در وب سایت خود چیزهایی برای فروش دارید و یک سایت تجارت الکترونیکی داشته باشید و یا مردم باید اعتبار کارت بانکی شان را خرج کنند، به شدت توصیه می کنم، یک گواهینامه حق بیمه SSL برای خود بخرید تا از امنیت بالایی برخوردار باشید. این بدان معناست که خریدهای انجام شده در سایت شما ایمن و مطمئن هستند، بنابراین هیچ کس نمی تواند اعتبار کارت های اعتباری را خالی کند و از مشتریان شما پول بدزدد.

گواهینامه های SSL رایگان

بسیاری از گواهینامه های قابل اعتماد وجود دارد که رایگان هستند و می توانند کار را به اتمام برسانند و خود امضا نیستند. گواهینامه های خود امضا نشان می دهد که شما با بازدید کننده خود اتصال HTTPS دارید، با این حال، مرورگر وب عدم امنیت سایت شما را نشان می دهد. این مشکل اصلی گواهینامه های خود امضا شده است. شما مسئول بررسی اینکه سایت شما هک شده یا شخصی گواهی SSL را تغییر داده است هستید. گواهی SSL خود امضا شده توسط خود ما در سرور میزبان امضا شده است. با این حال، مهم نیست گواهینامه خود امضا، چه باشد.
برای دریافت گواهی های امنیت رایگان می توانید از پیشنهاد شرکت هاست مورد نظرتان استفاده کنید. همینطور برای خرید و تمدید سالانه ، TrustRadius، Pluralsight و یا HostingTribunal  می توانند قابل اعتماد باشند.

انواع مختلف گواهی  SSL

با افزایش محبوبیت گواهینامه ها، انواع مختلفی از گواهینامه های SSL ظاهر شده اند. در چند وقت اخیر، با توجه به سخت گیری ها و فشارهای گوگل برای اجرای این گواهی، مقامات صدور گواهینامه (CA) و ارائه دهندگان آن انواع مختلفی از گواهینامه ها را دارند که می توانند به کمک آن به مشتریان خدمات دهند.

گواهینامه های اعتبار سنجی گسترده (EV)

این نوع گواهینامه های SSL در بالای سلسله مراتب امنیتی قرار دارند. آنها فقط هنگامی صادر می شوند که CA پیش زمینه طرف سفارش دهنده را بررسی می کند.  CAباید تشخیص دهد کسی که دستور صدور گواهینامه EV را صادر کرده حق استفاده از دامنه را دارد. قبل از صدور گواهینامه، CA همچنین بررسی می کند که طرف سفارش دهنده اطلاعات واقعی در مورد خود ، موجودیت فیزیکی ، قانونی و عملیاتی خود را داده باشد.

گواهینامه های SSL معتبر سازمان (OV)

این گواهینامه ها نیز پس از بررسی پیشینه توسط CA صادر می شوند. اگر سازمان، حق استفاده از دامنه را داشته باشد، سازمان صدور گواهینامه بررسی را انجام می دهد. بررسی پیشینه این گواهینامه خاص از گستردگی کمتری برخوردار است. همچنین، مدارک کمتری برای بدست آوردن آن وجود دارد. با دیدن یک سایت ایمن مهر و موم شده ، می توانید وب سایت و سازمانی که از آن استفاده می کند را بشناسید.

گواهی SSL اعتبار سنجی دامنه (DV)

CA این گواهی را برای هرکسی که بخواهد پروتکل HTTPS برای آن فعال شود صادر می کند. CA هیچگونه بررسی پیشینه ای در مورد سازمان انجام نمی دهد. سازمان شما فقط باید ثابت کند، شما حق استفاده از دامنه را دارید. وقتی گواهی نصب شد ، می توانید علامت ایمنی (secure) را در کادر URL مشاهده کنید.

این سه انواع اصلی گواهینامه SSL بودند.

آیا در انتقال سایت شما به HTTPS معایبی وجود دارد؟

این خطر مربوط به گواهینامه های SSL نیست. ما در مورد انتقال وب سایت شما ، از HTTP به HTTPS صحبت می کنیم. تاکنون در مورد مزایا صحبت کرده ایم. با این حال ، یک عیب اصلی وجود دارد که نیاز به توجه شما دارد. هنگامی که وب سایت را از HTTP به HTTPS انتقال می دهید. اگر کار خود را به درستی انجام داده اید، باید وب سایت شما دوباره برگردد.
اگر وب سایت شما دارای صفحات زیادی است باید مراقبت ویژه ای داشته باشید. وقتی مجبور شوید تمام محتوای خود را پیدا کنید و آنها را از HTTP به HTTPS منتقل کنید، می تواند کمی مشکل باشد. اگر چیزی در HTTP باقی بماند ، شما یک اخطار محتوا دریافت می کنید.

نتیجه گیری در مورد HTTP در مقابل HTTPS

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا موضوع گواهینامه های HTTPS و SSL را درک کنید. اگر به آینده نگاه کنیم می بینیم که HTTPS از بین نمی رود. بلکه امنیت وب سایت ها از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. کاربران انتظار امنیت بیشتری از وب سایت های ما را دارند و ما مجبور خواهیم بود که آن را در اختیار آنها قرار دهیم. دیر یا زود وب در HTTPS خواهد بود. با افزایش فشار گوگل بر کسانی که گواهینامه های SSL را اجرا نمی کنند با هدف ایمن سازی اینترنت رسیدگی به این موضوع پررنگ تر خواهد شد.
توصیه ما این است که این گواهی را اجرا کنید، با این حال، این کار را با مراقبت از وب سایت خود انجام دهید. اگر وب سایت بزرگی دارید، ممکن است هر بار یک قطعه از وب سایت را آماده انتقال کنید. عجله نکنید و با دستورالعمل های گوگل همراه باشید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.