PPC چیست؟ PPC چیست؟

PPC چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 8 آذر 1399

بازاریابی جستجوی پولی چگونه کار می کند ؟ این مقاله شما را با اصول بازاریابی جستجوی پولی و آنچه باید درباره نحوه عملکرد تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) بدانید ، آشنا می کند. PPC چیست؟ چگونه کار می کند؟ و مهمتر از همه ، چگونه می تواند برای شما مفید باشد؟ در ادامه، شما را با آنچه درمورد دنیای پرهیجان بازاریابی جستجوی پولی باید بدانید آشنا می کنیم: کلمات کلیدی ، تبلیغات ، بودجه و پیشنهادات ، رتبه آگهی ، هدف گذاری و تبدیل ها.

PPC چیست؟

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) یک مدل تبلیغاتی است که به بازاریابان اجازه می دهد تبلیغات را در یک بستر تبلیغاتی قرار دهند و هر بار که روی تبلیغات آنها کلیک می شود ، مبلغی از حساب آنها کم شود. هدف یک تبلیغ PPC این است که شخص در حال مشاهده، بر روی تبلیغ کلیک کند تا به وب سایت یا برنامه تبلیغ دهنده هدایت شود ، جایی که بازدید کننده می تواند یک اقدام ارزشمند مانند خرید یک محصول را انجام دهد. موتورهای جستجو محبوبترین پلتفرم تبلیغات هستند. آنها به شما امکان می دهند آگهی های مرتبط با آنچه کاربران جستجو می کنند را نشان دهید. سرویس های تبلیغاتی مانند Google Ads و Bing Ads با قیمت واقعی (RTB) کار می کنند ، جایی که موجودی تبلیغات با استفاده از داده های زمان واقعی در حراج خودکار شخصی فروخته می شود.

جستجوی پولی چگونه کار می کند

هر زمان در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) یک مکان تبلیغاتی وجود داشته باشد، حراج فوری برای کلمه کلیدی برگزار می شود. ترکیبی از چندین فاکتور، از جمله مقدار پیشنهادی و کیفیت آگهی ، سبب می شود که یک سایت در جایگاه برتر SERP ظاهر شود. این حراج ها باعث می شوند چرخ دنده های PPC حرکت کنند.
حراج ها زمانی شروع می شوند که کسی در موتور جستجو چیزی را جستجو می کند. اگر تبلیغ کننده ایی وجود دارد که علاقه مند به نمایش تبلیغات مربوط به جستجوی کاربر است، حراج بر اساس کلمات کلیدی که توسط تبلیغ کنندگان پیشنهاد می شود آغاز می گردد. تبلیغات در حراج برنده می شوند سپس در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می شوند .
برای شرکت در این حراجی ها ، تبلیغ کنندگان با استفاده از حساب هایی در ابزار هایی مانند گوگل ادوردز، تبلیغات خود را تنظیم و تعیین می کنند که کجا و چه زمانی مایل به نمایش تبلیغات هستند. حساب ها برای سهولت مدیریت و گزارش مکان های مختلف ، انواع محصولات یا سایر دسته بندی های مفید تقسیم می شوند.

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در مرکز PPC قرار دارند و تبلیغ کنندگان را به سوالات جستجوی کاربران متصل می کنند.

 • عبارات جستجو ، کلمات واقعی است که کاربران برای یافتن نتیجه در جعبه جستجو یک موتور جستجو تایپ می کنند.
 • از سوی دیگر ، کلمات کلیدی همان مواردی است که بازاریاب ها برای مطابقت با این جستجوها ، کاربران را هدف قرار می دهند.

کلمات کلیدی به عنوان انتزاع کلی از طیف گسترده ای از جستجوگرهایی کار می کنند، که مستعد بی نظمی مانند غلط املایی است. بسته به نوع مطابقت کلمات کلیدی که استفاده می کنند ، تبلیغ کنندگان می توانند عبارات جستجو را با دقتی کم و بیش مطابقت دهند. به عنوان مثال، تبلیغ کنندگان می توانند کلمات کلیدی را دقیقاً با عبارت جستجو شده از سوی کاربران مطابقت دهند یا اجازه تغییراتی مانند ترتیب متفاوت کلمات ، هجی های مختلف یا درج کلمات دیگر را به کاربران دهند.

تبلیغات

همراه با کلمات کلیدی، باید تبلیغات را برای خود آماده کنید. اینها در گروههای تبلیغاتی قرار دارند که مجموعه مشترک کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند و بنابراین توسط مضامین مشترک سازماندهی می شوند. تبلیغات همان چیزی است که کاربران در صورت برنده شدن در حراج مشاهده می کنند ، بنابراین دست یابی به آن بسیار آسان است .

آنها معمولا شامل :

 • عنوان
 • آدرس های اینترنتی
 • توضیحات

در SERP آنها می توانند در بالای نتایج یا در پایین صفحه ظاهر شوند. این آزمایش خوبی است که نسخه های مختلفی از آگهی خود را آزمایش کنید تا ببینید کدامیک بهترین عملکرد را دارند. سرویس هایی مانند گوگل و بینگ ادوردز ویژگی هایی به نام برنامه های افزودنی تبلیغاتی را ارائه می دهند که باعث افزایش ظاهر تبلیغات می شوند. مثالها عبارتند از:

 • افزونه های پیوند سایت که یک تبلیغ را با پیوندهای بیشتر به صفحات مختلف در یک سایت ایجاد می کند.
 • با افزونه های تماس ، که در ساعات کاری یک شماره تلفن به تبلیغ اضافه می کنند.

افزونه های تبلیغاتی بسیار عالی هستند زیرا با ایجاد جذابیت بیشتر در هنگام تبلیغ اطلاعات به کاربران ، باعث نمایش بیشتر تبلیغات می شوند.

بودجه

تبلیغ دهندگان باید تصمیم بگیرند که مایل به صرف چه مقدار هزینه برای کلمه کلیدی هستند. این کار با استفاده از:

 • بودجه در سطح کمپین.
 • پیشنهادات در گروه تبلیغات یا سطح کلمات کلیدی.

موتورهای جستجو برای تعیین اینکه کدام تبلیغات باید در بالاترین و با ارزش ترین مکان در نتایج موتور جستجو قرار بگیرد، عوامل دیگر را مورد بررسی قرار می دهند. موتورهای جستجو روشهای خاص خود را برای فاکتوربندی در عناصر دیگر برای تعیین رتبه آگهی دارند. به عنوان مثال گوگل ، موارد زیر را در نظر می گیرد:

 • مبلغ پیشنهاد
 • ارتباط و کیفیت تبلیغات.
 • زمینه جستجو (مانند دستگاه کاربر و زمان روز).
 • تأثیر قالب (خواه شامل افزونه هایی باشد که قالب آگهی را بهبود می بخشند).

نمره کیفیت معیاری است که ارتباط آگهی را تعیین می کند. مولفه های نمره کیفیت عبارتند از:

 • نرخ کلیک (CTR).
 • ارتباط کلمه کلیدی با آگهی.
 • ارتباط کلمه کلیدی و آگهی با درخواست جستجو.
 • کیفیت صفحه فرود.

هدف گیری کردن

انتخاب کلمات کلیدی مناسب همان چیزی است که به تبلیغ کنندگان امکان می دهد تبلیغات را به مخاطبان مربوط نشان دهند. اما گزینه های هدف گذاری دیگری نیز برای بهینه سازی کمپین ها در دسترس است ، از جمله:

 • نوع دستگاه کاربران
 • موقعیت
 • روز و زمان
 • جمعیت شناسی

به این ترتیب، تبلیغ کنندگان می توانند برای بهینه سازی عملکرد تبلیغات خود، کاربرانی را که در تلفن همراه هستند یا کاربرانی که زیر 25 سال و در شعاع خاصی از یک مکان خاص هستند را هدف قرار دهند. این گزینه های هدف گذاری فوق العاده ارزشمند می باشند زیرا با تعیین نوع مخاطب خود می توانید نتایج بهتری را از تبلیغات دریافت کنید .
پیشنهادات را می توان به طور خودکار برای کلمات کلیدی بر اساس گزینه های هدف گذاری تنظیم کرد ، و به تبلیغ دهندگان اجازه می دهد کنترل بیشتری بر میزان ترافیک داشته باشند و هنگامی که مشتری از ارزش بیشتری برای تجارت برخوردار است ، با پیشنهاد مناقصه هزینه کنند.

 تبدیل ها

هدف از این همه کار سخت و هزینه بر این نیست که فقط کاربر کلیک کند. همه این فعالیت ها به جهت تبدیل کلیک ها به فعالیت مورد نظر ما است . تبدیل ها عملیاتی است که تبلیغ کنندگان می خواهند کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغ انجام دهند و به نوع کسب و کار تبلیغ شده بستگی دارد.

نمونه های متداول تبدیل ها عبارتند از:

 • خرید یک سرویس
 • ثبت نام برای خبرنامه
 • برقراری تماس تلفنی

پیگیری تبدیل ها بسیار مهم است تا بدانید آیا یک کمپین PPC عملکرد خوبی دارد و چه تعداد تبدیلی را می توان به جستجوی پولی نسبت به سایر کانال های بازاریابی نسبت داد. پلت فرم هایی مانند گوگل ادوردز می توانند با استفاده از قطعه ای از کد که در منبع صفحه ی تبدیل، ردیابی می شوند، داده های تبدیل را جمع آوری کنند.
استفاده از تبلیغات ppc بسیار مهم و حساس است و اگر آن را به خوبی انجام دهید قطعا به هدف مورد نظر خود خواهید رسید. اما اگر توانایی استفاده از آن را نداشته باشید تنها وقت و هزینه خود را از دست داده اید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.