SERP چیست؟ SERP چیست؟

SERP چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 4 دقیقه 9 آذر 1399

صفحه نتایج موتور جستجو (Search Engine Results Pages)  که معمولا در اصطلاح با عبارت SERP یا SERPS شناخته می شود . صفحه ایی است که نتایج عبارت مورد جستجو از سوی کاربر را نمایش می دهد. SERP ها معمولاً شامل نتایج جستجوی ارگانیک ، نتایج تبلیغات گوگل ، ریچ اسنیپت ها ، نمودارهای دانش و نتایج ویدئویی می باشند.

به عبارت دیگر، زمانی که شما چیزی را در گوگل جستجو می کنید. SERPهمان پیوند هایی است که به شما باز می گرداند. حتی اگر گوگل اکنون ده ها ویژگی SERP دارد که در صفحه اول ظاهر می شوند ، دو دسته مهم نتایج، تبلیغات گوگل و نتایج ارگانیک در موتور های جستجو هستند. نتایج نشان داده شده از طریق تبلیغات گوگل، با پیشنهاد کلمات کلیدی صورت می گیرد. اگرچه گوگل ارتباط تبلیغات را در نظر می گیرد، اما اساساً جایگذاری آنها به بالاترین پیشنهاد می رسد. نتایج ارگانیک و موقعیت آن ها توسط الگوریتم گوگل تعیین می کند که به طور کلی بهترین، مرتبط ترین نتایج برای یک جستجوی مشخص چه سایت هایی می باشند.

چرا SERP ها برای بهینه سازی موتور جستجو (سئو) مهم هستند؟

SERP ها نحوه نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل را تعیین می کند. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم شما سایت خود را در صفحه اول گوگل برای کلمه کلیدی " طراحی سایت " رتبه بندی می کنید و به طور طبیعی اگر در صفحه اول قرار داشته باشد کاربران زیادی وارد سایت شما می شوند و کلیک زیادی دریافت خواهید کرد و باعث رشد کسب کار و اقدام به عمل مورد نظر شما از سوی کاربران می شود . صفحه نتایج موتور های جستجو در اصل 10 پیوند آبی است. به این معنی است که نتیجه ارگانیک شما شانس خوبی برای کلیک کردن دارد. همچنین یک عامل مهم دیگر وجود دارد که باید هنگام ارزیابی SERP به خاطر بسپارید: "جستجوهای بدون کلیک".

بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از هر زمان دیگری جستجوی بدون کلیک وجود دارد و این جستجوی بدون کلیک عمدتا به دلیل ویژگیهای SERP به ویژه اسنیپت های برجسته است.
به عنوان مثال با جستجوی وضعیت آب هوایی منطقه خود در گوگل اولین اسنیپت نمایش داده شده وضعیت آب هوایی امروز و روزهای آتی را نمایش می دهد. پس نیازی به کلیک بر روی 10 پیوند آبی موجود در صفحه اول نیست وقتی در ویژگی های گوگل می توانید به جواب سوال خود برسید. وجود این اسنیپت ها سبب افزایش جستجوی بدون کلیک شده است .

نتایج جستجوی ارگانیک

نتایج ارگانیک توسط الگوریتم پیچیده گوگل تعیین می شود. حتی اگر الگوریتم گوگل بسیار محرمانه باشد ، آنها به طور علنی چند عامل اصلی رتبه بندی را تأیید کرده اند ، از جمله:

  • سیگنال های سئو خارج از صفحه (تعداد وب سایت هایی که به یک صفحه خاص لینک می دهند. همچنین به عنوان "بک لینک" نیز شناخته می شود)
  • سیگنال های سئو در صفحه (کلمات کلیدی که در صفحه خود استفاده می کنید)
  • سرعت بارگذاری سایت
  • علائم حضور و اعتماد به نام تجاری

یک قطعه استاندارد نتیجه جستجوی ارگانیک شامل موارد زیر است:

  • عنوان صفحه
  • آدرس اینترنتی صفحه
  • توضیحات متا

گوگل گاهی اوقات ویژگی هایی را به قطعه های ارگانیک خاص اضافه می کند. به عنوان مثال، اگر آنها تاریخ انتشار یک صفحه را مهم بدانند، نشان می دهند. یا برای برخی از نتایج ، "لینکهای سایت" را در زیر نتیجه نشان می دهند. وقتی از Schema در یک صفحه استفاده می شود، گوگل گاهی اوقات ستاره های بررسی و نظرات ، تصاویر و اطلاعات رویداد را اضافه می کند که نتیجه طبیعی را به یک "Rich Snippet" تبدیل نماید.

نتایج جستجوی پولی

نتایج جستجوی پولی با یک نماد کوچک "آگهی" در گوشه بالا سمت چپ لینک ها علامت گذاری شده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته 61 درصد از تبلیغات در صفحه اول نتایج موتور های جستجو نشان داده می شود. به طور متوسط ​​از هر 10 نتیجه ارائه شده در هر صفحه 3 نتیجه آن تبلیغات موتور های جستجوگر است. برای ایجاد رقابت واقعی و یک جستجوی با ارزش ، گوگل تبلیغات را در پایین SERP نیز قرار می دهد. SERP یکی از عوامل مهم برای رشد کسب کار شماست ، پس بهتر است از آن غافل نشوید .


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.