آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

در سپتامبر 2018 نیویورک تایمر در تیتری جنجالی از بازنشستگی "جک ما" موسس استارت آپ آنلاین علی بابا در روز تولد 53 سالگی اش خبر داد. علی بابا که در حال حاضر بزرگترین شرکت فعال در حوزه تجارت الکترونیک است که در سال 1999 توسط جک ما جوان 19 ساله خوش فکر چینی بنیان گذاری شد. علی بابا در ابتدا با یک وب سایت ساده کارش خرید وفروش کالا را آغاز کرد و اکنون این شرکت که به آمازون چین معروف است یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی جهان بین المللی است. علی بابا همچنین در زمینه Cloud Computing (پردازش ابری) نیز فعالیت دارد. جک ما می گوید:

روزی من در سن فرانسیسکو بودم که ایده علی بابا به ذهنم رسید، از افراد غریبه ای که در کنارم بودند پرسیدم شما علی بابا رو می شناسید؟ همگی علی بابا رو می شناختند. آنجا بود که فهمیدم علی بابا انتخاب درستی است.

بنیاد خیریه علی بابا 

جک در سال 2014 یک بنیاد خیریه راه اندازی کرد که توسط آن بتواند در زمینه های آموزشی در کشور چین فعالیت خیرخواهانه انجام دهد. او در نظر دارد با بهبود تجهیزات آموزشی، سطح آموزشی دبیران و کمک به تحول سیستم آموزشی در چین به خصوص در شهرها و روستاهای محروم این کشور بتواند سهم انسان دوستانه و وطن دوستانه خود را به کشورش ادا کند. جک ما پیش از این نیز گفته بود که به شغل آموزش علاقمند است و چنین به نظر می رسد که می خواهد دوران بازنشستگی را در شغل مورد علاقه خود یعنی آموزگاری فعالیت کند.

اغراق رسانه ای در خبر بازنشستگی جک ما موسس علی بابا

جک ما، رئیس فعلی علی بابا پس از انتشار خبر نیویورک تایمز مبنی بر ترک کردن شرکت علی بابا در مصاحبه ای با South China Morning Post جدا شدن یکباره از علی بابا را رد کرد و اعلام کرد قرار نیست یکباره و بدون برنامه ریزی از علی بابا جدا شود. وی اعلام کرد مهم ترین دلیل برای کناره گیری از مدیریت علی بابا را تمایلش به استفاده از یک نیروی جوان ، خلاق و توامند است که بتواند با ایده های جدید در تجارت الکترونیک به پیشرفت علی بابا کمک کند. او همچنین یادآوری کرد که برنامه ریزی بازنشستگی را از سال 2013 با انتقال سمت مدیرعاملی از خودش به جاناتان لو آغاز کرده است و در حال حاضر نیز در صورت جدا شدن از هیأت مدیره شرکت به صورت رسمی ، در کنار مدیرجوان خواهد بود تا انتقال قدرت در علی بابا به آرامی و درستی صورت پذیرد. جک ما با تاکید دوباره اعلام کرد قرار نیست به یک باره همه چیز را در علی بابا ترک کند و تا زمانی که همه چیز را به رئیس جدید علی بابا بسپارد ممکن است زمان زیادی طول بکشد. جک ما می گوید 10 سال پیش در جمع مدیران شرکت پرسیدم ، علی بابا بدون من چه مسیری را پیش رو خواهد داشت ؟ و جواب هایی که شنیدم بسیار امیدوار کننده بود و اکنون افتخار می کنم که علی بابا ساختار درست و فرهنگ سازمانی لازم را پیدا کرده است و مدیران خوش فکر و کارمندان با انگیزه و توانمند این شرکت آینده روشنی در پیش رو دارند و من می توانم با خیالی آسوده قدم به قدم از علی بابا جدا شوم تا دوران بازنشستگی را سپری نمایم. جک ما به گفتن این جمله در واقع دلیل اصلی این تصمیم گیری را اعلام کرد.

مردن بر روی ساحل، نه در دفتر کار

جزئیات خبر بازنشستگی رئیس هیأت مدیره علی بابا

نیویورک تایمز اعلام کرده است قرار است جزئیات این انتقال مدیریت در علی بابا در روز تولد 53 سالگی جک ما موسس آن، به عموم اعلام شود.توضیحات :

نویسنده:

حسین نیاسری

منبع:

www.scmp.com

صفحات مشابه
سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

به چه دلیل در همه کشورها به ویژه کشور ایران نقش زنان در ایجاد و توسعه استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی نسبت به مردان گمرنگتر است؟
مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

کدامیک برای بازاریابی اینترنتی و کسب وکار ما مناسب تر است؟ استفاده از شبکه های اجتماعی یا طراحی وب سایت + بررسی مزایا و معایب هرکدام
کدامیک یک از دستیارهای صوتی عملکرد بهتری دارند؟

کدامیک یک از دستیارهای صوتی عملکرد بهتری دارند؟

همان‌طور که میدانید، شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، اپل و آمازون رقابت شدیدی برای بروز کردن دستیارهای صوتی خوددارند. اما به‌راستی کدام‌یک درمجموع عملکرد بهتری دارند؟ سیری اپل، الکسای آمازون، کورتونای مایکروسافت و یا دستیار صوتی هوشمند گوگل؟
طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

این مطلب تا چند سال پیش برای اکثریت افراد قابل درک نبود که یک سایت تا چه میزان میتواند در کسب و کار شما تأثیر داشته باشد ...
ساخت ساعت های هوشمند BMW با همکاری شرکت Fossil

ساخت ساعت های هوشمند BMW با همکاری شرکت Fossil

دو شرکت BMW و Fossil  با امضای توافقنامه ای همکاری خود را برای عرضه ی ساعت های BMW و ساعت های هوشمند به بازار در سال 2019 اعلام کردند.
همکاری در فروش

همکاری در فروش

به کمک سیستم همکاری در فروش شرکت دود کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید و با افزایش درآمد از طریق تجارت الکترونیک به جمع هزاران استارت آپ اینترنتی بپیوندید.
تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک یعنی استفاده از بستر تکنولوژی در مشاغل مختلف. یکی از بارزترین این بسترها اینترنت است. طراحی سایت اولین گام شما برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک است.
ارسال نظر