کدامیک یک از دستیارهای صوتی عملکرد بهتری دارند؟

 

همان‌طور که میدانید، شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، اپل و آمازون رقابت شدیدی برای بروز کردن دستیارهای صوتی خوددارند. اما به‌راستی کدام‌یک درمجموع عملکرد بهتری دارند؟ سیری اپل، الکسای آمازون، کورتونای مایکروسافت و یا دستیار صوتی هوشمند گوگل؟

تیم ما نزدیک به 800 سوال یکسان در پنج زمینه کلی محلی و جغرافیایی، تجاری، موقعیت‌یابی، اطلاعات عمومی و یا خبر و زمینه پیشنهاد‌های عمومی که تعدادی از آنها را در پایین مشاهده می‌کنیم از هر 4 دستیار صوتی پرسیده‌ و نتایج قابل‌توجهی به دست آورده‌اند. سوالاتی مثل: نزدیک‌ترین کافی‌شاپ این محل کجاست؟ چطوری می‌توانم ازاینجا به بالای شهر بروم؟ امشب مسابقه تنیس بین چه بازیکنانی است؟ ساعت 10 یادآوری کن تا به استیو زنگ بزنم.

چارت پایین عملکرد هریک از 4 دستیار صوتی درزمینه های مختلف را به‌وضوح بیان می‌کند. معیار چارت زیر فهم و پاسخ درست دستیارهای صوتی می‌باشد که نشان می‌دهد اطلاعات هرکدام از آنها، در زمینه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال، الکسا، در زمینه اطلاعات عمومی و خبری، عملکرد بسیار بهتری نسبت به سیری اپل و کورتونا مایکروسافت دارد اما در مورد سوالات جغرافیایی دقیقا برعکس. نکته قابل‌توجه در این چارت، عملکرد تحسین‌برانگیز گوگل می‌باشد.

 

 

با توجه به بررسی‌های مختلف، نتیجه می‌شود که سیری اپل به سؤالات بیشتری نسبت به الکسای آمازون و یا کورتونای مایکروسافت پاسخ درست داده است. اگرچه بهترین عملکرد را همان‌طور که بالاتر گفته شد، دستیار صوتی هوشمند گوگل دارد که تقریباً به 86% از 800 سوال مطرح‌شده پاسخ درست داده اسـت.

جدول زیر جزییات درصدی بهتری را به ما نشان می‌دهد:

 

 

به‌طورکلی بررسی‌های انجام‌شده توسط تیم ما بیان می‌کند که سیستم‌های صوتی دیجیتالی روزبه‌روز در حال پیشرفت می‌باشند به طوری که هر چهار دستیار دیجیتالی که نام بردیم، اکثریت قریب به‌اتفاق سوالات مردم را درک کرده و تنها مشکلی که گاهی به وجود میاید، به پاسخ صحیح بعضی از سوالات برمی‌گردد. اکثر سوالاتی که دستیارهای صوتی را به دردسر می‌اندازند، سؤال‌هایی با اسم و یا نامهای تخصصی و پیچیده هستند، مانند اسم شهر و یا رستوران. هم تشخیص صدا و هم پردازش زبان‌های بومی و طبیعی به‌قدری پیشرفت کرده‌اند که به جرعت می‌توان گفت قادر به فهم هرآنچیزی هستند که شما به آن‌ها میگویید.

 

در پایان می‌توان گفت که اگرچه تمام دستیارهای صوتی عملکرد قابل قبولی داشتند، اما با توجه به آمار و ارقامی که با هم موردبررسی قراردادیم، شرکت‌های گوگل و اپل در مقایسه با دیگر دستیارهای صوتی کامل‌تر و تکامل‌یافته‌تر هستند.توضیحات :

نویسنده مقاله : محمد مهدی عسگری - تیم تولید محتوای دود

منابع :

صفحات مشابه
ارسال نظر